Bütün yollar Kıbrıs'a çıkıyor

Rumların 5 başlığı tek taraflı veto edeceğini açıklamasıyla AB-Türkiye arasında 35 başlıktaki müzakerelerde dondurulan fasılların sayısı 18'e ulaştı. Başlıklar siyasi engellere takılırken AB yetkilileri, "Deniz kurudu" dedi

Perşembe 10.12.2009
Son Güncelleme: Perşembe 10.12.2009
ABONE OL
Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne (AB) tam üyeliği için dört yıldır Brüksel'de devam ettirdiği teknik müzakereler giderek siyasi sorunlara saplanırken AB'ye giden bütün yollar da Kıbrıs'a çıkıyor. Önceki gün, müzakere başlıklarından 5'ini daha ve enerji başlığını (5+1) limanlar sorununa bağlayarak 'veto' edeceğini açıklayan Kıbrıs Rum Kesimi'nin bu çıkışı, 35 başlıktaki müzakere fasıllarının 18'nin tamamen engellenmesine neden oldu. Bu fasılların 14'ü limanlar sorununa, 4'ü ise Fransa'ya takılmış oldu. Öte yandan önceki günkü AB Dışişleri Bakanları toplantısında Rum Yönetimi'ne Fransa, Malta, Hollanda ve Yunanistan'ın tek taraflı yaptırım kararını açıklamasında destek verdiği öğrenildi. AB ise bugün ve yarın yapılacak Devlet Başkanları Zirvesi'nde yayınlayacağı ortak sonuç bildirgesinde "Ankara'ya limanları bir an önce açın" uyarısıyla yetinerek Rumların tek taraflı yaptırım kararına hukuki destek vermeyecek.

AB: Deniz giderek kuruyacak
SABAH'a konuşan AB yetkilileri Rumların tek taraflı yaptırım kararına ilişkin, "Bundan sonra sorunsuz açılabilecek başlıkların sayısı 5 ile sınırlı olacak. Ondan sonra da her şey Kıbrıs sorununa düğümlenecek. Buna bir çözüm bulunmazsa da, deniz giderek kuruyacak" yorumunu yaptılar. Yetkililer, AB denizinin kurumaması için, ya Kıbrıs barış müzakerelerinin olumlu sonuçlanması ya da limanlar sorununa bir an önce çözüm bulunması olmak üzere iki olasılık üzerinde duruyorlar.

Kalan 5 başlıktan 2'si açılabilir
Şu durumda 35 başlıktan 11'inde müzakereler açıldı, 18'i askıda bulunuyor. Bunlardan 8'i, 2006 yılında AB'nin ortak kararı ile Ankara'nın hava ve deniz limanlarını Güney Kıbrıs'a açmaması sorununa bağlanarak askıya alınmıştı. Son olarak Rumlar 5 başlığı daha aynı gerekçeyle tek taraflı engelleyeceklerini açıkladılar. AB yetkilileri, önümüzdeki dönemde ise Türkiye ile açılabilecek 5 başlığın kaldığını belirtiyorlar. Buna göre 22 Aralık'ta çevre başlığının açılması öngörülüyor. Gelecek yıl ise Ankara'nın açılış kriterlerini yerine getirdiği takdirde, Sosyal Politikalar, Kamu Alımları, Rekabet, Yiyecek Güvenliği ve Sağlığı fasılları açılabilir. Ancak adı geçen fasıllar arasında 'Rekabet' dışındaki başlıkların açılması, açılış kriterlerinin zorluğu nedeniyle mümkün görünmüyor.