Obama Nobel'i aldı

ABD Başkanı Barack Obama, Norveç'in başkenti Oslo'da 2009 Nobel Barış Ödülünü aldı.

Perşembe 10.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 10.12.2009 15:11
ABONE OL
İsveçli mucit sanayici Alfred Nobel'in 30 Aralık 1896'da açıklanan vasiyetine göre, sadece barış ödülünü veren Norveç parlamentosu Storting'in Barış Komitesi, 18 ayar altın madalya ile Nobel diploması ve 10 milyon İsveç Kronu (1,41 milyon dolar) tutarındaki ödülü Obama'ya takdim etti.

*FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

Geleneksel olarak Nobel ödülleri sahiplerinin duyurulduğu ekimde yapılan açıklamaya göre, Obama, uluslararası diplomasi ve dünya halkları arasında işbirliğini kuvvetlendirmek için gösterdiği olağanüstü çabalar ve atom bombasından arınmış dünya için yaptığı çalışmalardan ötürü bu yılki Nobel Barış Ödülüne layık görüldü.

Obama, Nobel'in büyük para ödülünü hayır işlerine bağışlayacağını açıklamış bulunuyor.
Nobel ödülleri, Alfred Nobel'in 10 Aralık 1896'daki ölümünün yıl dönümlerinde veriliyor.

BARIŞ ÖDÜLÜNÜ ALAN ''SAVAŞ BAŞKANI'' OBAMA: ''DİĞER ADAYLAR BELKİ DE DAHA ÇOK HAK ETMİŞTİR''
Ödül töreninde konuşan ABD Başkanı Barack Obama, kendisi dışındaki adayların 2009 Nobel Barış Ödülünü belki de daha çok hak ettiğini söyledi.

Ödülünü almak üzere Oslo'da bulunan Obama, Başbakan Jens Stoltenberg ile düzenlediği basın toplantısında ''Bu ödülü muhtemelen daha fazla hak eden başka adaylar olduğundan şüphem yok'' ifadesini kullandı.

Stoltenberg ise Obama'nın ödülü hak etmiş olduğunu belirterek, ''Geçen yıl boyunca barış için daha fazla çalışan bir başkasını düşünemiyorum'' dedi.

Nobel Komitesi, 9 Ekimde, göreve gelmesinin üzerinden henüz bir yıl bile geçmemişken bu önemli ve saygın ödüle Obama'nın layık görüldüğünü açıklayarak dünyayı şaşırtmıştı.

Obama'nın sözcüsü Robert Gibbs, Obama'nın ''Bir savaş başkanı olarak mı barış ödülünü alacağı?'' yönündeki bir soruya ''Kesinlikle evet'' yanıtını vermiş ve Obama'nın, konuşmasında, Afganistan'a takviye asker gönderme kararı ile Nobel Barış Ödülü alma tarihinin çakışması konusunu gündeme getireceğini söylemişti.

"AFGANİSTAN'DAKİ ASKERLERİMİZİ KADEMELİ OLARAK ÇEKECEĞİZ"
ABD Başkanı Barack Obama, Afganistan'daki Amerikan askerlerinin kademeli olarak çekileceğini belirterek, ABD'nin Afganistan'a yardımının ise yıllarca süreceğini söyledi.

Nobel Barış Ödülünü almak üzere Norveç'in başkenti Oslo'ya gelen Obama, gazetecilere yaptığı açıklamada, Afganistan'dan hızla geri çekilerek sarp bir uçurum görmek istemediklerini kaydetti.

Obama, Amerikalı muharip güçler bölgeden çekildikten yıllar sonra da Afganistan hükümetinin Amerikan güçlerinin desteğine ihtiyacı olacağını belirterek, bölgedeki terörist hareketlerin artıklarıyla baş edebilmek için Afgan, Pakistan ve diğer müttefiklerle ortaklık yapmalarının Washington'un çıkarına olduğunu ifade etti.

ABD'nin yeni Afganistan stratejisiyle ilgili kafa karışıklığı olmaması gerektiğini söyleyen Obama, Afganistan'daki askerlerini 2011 yılının temmuz ayında çekmeye başlayacaklarını kaydetti. Obama, Afganistan güvenlik güçlerini eğitmek ve ekonomisini geliştirmek için ABD'nin Afganistan'a yardımlarının süreceğine de işaret etti.

NOBEL KOMİTESİ, NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜNÜ OBAMA'YA VERME KARARINI SAVUNDU
Nobel Komitesi Başkanı Thorbjoern Jagland, ABD Başkanı Barack Obama'ya Nobel Barış Ödülü verilmesi kararını savundu.

Nobel Komitesi Başkanı Jagland yaptığı konuşmada, birçok kişinin ödülün çok erken verildiğini düşündüğünü, ancak tarihin kaçan fırsatlarla dolu olduğunu, şimdi, bugün Obama'nın fikirlerini desteklemek için bir fırsat sahibi olduklarını belirterek, "ödül hepimiz için bir eylem çağrısıdır" dedi.

Nobel Komitesi, 9 Ekimde, göreve gelmesinin üzerinden henüz bir yıl bile geçmemişken bu önemli ve saygın ödüle Obama'nın layık görüldüğünü açıklayarak dünyayı şaşırtmıştı.