Abhazya'da "devlet başkanlığı" seçimi

Gürcistan'dan tek yanlı bağımsızlığını ilan eden ve geçen yılki savaşın ardından bağımsızlığı Rusya tarafından tanınan Abhazya'da yarın "devlet başkanlığı" seçimi yapılacak.

Cuma 11.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 11.12.2009 17:35
ABONE OL
Gürcistan'ın "yasa dışı" ilan ettiği seçimde, mevcut lider Sergey Bağapş'ın yanı sıra 4 aday daha yarışacak. Eski devlet başkanı yardımcısı Raul Hajimba, iş adamı ve eski milletvekili Beslan Butba, devlete ait Abhazya Denizcilik Şirketi yöneticisi Zaur Ardzinba ve Vitali Bganda, devlet başkanlığına aday oldu.

Abhaz haber ajansı Apsnipress'e göre, Abhazya Merkezi Seçim Komisyonu Başkanı Batal Tabagua, 35 merkezde 174 sandık açılacağını bildirdi. Abhazya dışında, Moskova ve Çerkesk'teki (Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti) seçim merkezleri için 7 bin oy pusulasının gönderildiğini ifade eden Tabagua, Abhazya'nın bağımsızlığını tanıyan Nikaragua ve Venezuela'dan gözlemcilerin geleceğini belirtti.

131 bin seçmenin oy kullanacağı açıklanan seçim süresince sorun çıkmaması için güvenlik güçlerinin alarma geçirildiği, tüm seçim bölgelerinde polislerin görevlendirildiği bildirildi.

Abhazya "Dışişleri Bakanı" Sergey Şamba da seçimi izlemek için 21 ülkeden 83 uluslararası gözlemcinin Abhazya'ya geleceğini söyledi. Şamba, gazeteciler için açılan uluslararası basın merkezinde yaptığı açıklamada, seçimin büyük önem taşıdığını, "Abhazya'nın demokrasi konusunda komşu ülkelere örnek olmak istediğini" söyledi.

Seçim sürecinin şeffaf ve adil olması için ellerinden geleni yaptıklarını belirten Şamba, "Rusya'nın Abhazya'yı tanımasına verdikleri sert tepkiye rağmen, Avrupa'nın kendilerine karşı tavrının değiştiğini" savundu.

ADAYLAR
Seçimin en güçlü adayı olarak görülen Abhazya lideri Sergey Bağapş, Rus İnterfaks ajansına yaptığı açıklamada, ilk turda seçimi kazanmayı umduğunu söyledi.

Bağapş, "Diğer adaylar gibi, ilk turda zafer kazanmayı umuyorum, ancak seçim her şeyi gösterecek ve sonuçlandıracak" diye konuştu.

Dış ilişkiler konusunda önceliklerinin Rusya olduğunu tekrarlayan Bağapş, "Rusya bizim en önemli ortağımız ve cumhuriyetimiz için çok şey yapan dostumuz. Rusya ile ilişkilerimiz gelişmeye ve politik ya da ekonomik alanda derinleşmeye devam edecek" dedi.

Adaylardan Raul Hajimba, seçimi kazanması durumunda Abhazya'nın dış politikasını değiştirmeyeceğini söyledi. Hajimba, Rusya'nın herhangi bir adaya destek vermediğini, "Moskova'nın herhangi bir adaya destek vermesi durumunda Abhazya'nın bağımsızlığının bir anlamı olmayacağını" ifade etti.

Aday Zaur Ardzinba da seçimi kazanması durumunda "tüm siyasi partilere ve hareketlere koolisyon hükümeti oluşturulması çağrısında bulunacağını" kaydetti.

Abhazya'da, 3 Kasım 2004'te yapılan devlet başkanlığı seçiminin sonuçları büyük tartışma yaratmış, bunun üzerine seçimlerin 12 Ocak 2005'te tekrarlanmasına karar verilmişti. Tekrarlanan seçimleri büyük farkla kazanan Bağapş ve eski "başbakan" Raul Hajimba aynı cephede yer almıştı.

"AHLAKSIZ KOMEDİ"
Öte yandan, Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'nin sözcüsü Manana Mangaladze, Abhazya'da düzenlenecek seçimin "ahlaksız bir komedi" olduğunu söyledi.

Mangaladze, Saakaşvili'nin "Kremlin'in Abhazya'nın özerk unsurlarının tamamını yok ettiği ve Rusya'nın bu seçimle ahlaksız bir komedi sergilediği" düşüncesinde olduğunu belirtti.

Gürcistan Merkezi Seçim Komisyonu, Abhazya'da yapılacak seçimin yasa dışı olduğunu ve seçim sonuçlarının herhangi bir meşruiyet taşımayacağını açıklamıştı.