Bildt'ten coğrafya dersi

AB Dönem Başkanı Bildt, Türkiye'nin Avrupalılığını sorgulayanlara, "Türkiye Asya'da, ama Kıbrıs Avrupa'da, öyle mi?" diye yanıt verdi. Dün başlayan AB zirvesinde yeni bir limanlar krizi riski az

Cuma 11.12.2009
Son Güncelleme: Cuma 11.12.2009
ABONE OL
AB Dönem Başkanı İsveç'in Dışişleri Bakanı Carl Bildt, Türkiye'nin Avrupalı olduğunu sorgulayanlara, "Türkiye Asya'da, Kıbrıs Avrupa'da öyle mi?" diyerek coğrafya dersi verdi. AB'nin altı aydır devam ettirdiği ve aralık sonunda sona erecek dönem başkanlığının bilançosunu çıkarmak için dün Avrupa Parlamentosu'nun (AP) Dışilişkiler Komisyonu'nda konuşan İsveç Dışişleri Bakanı ile aşırı sağcı Belçikalı Parlamenter Philip Claeys arasında ilginç bir diyalog yaşandı. Sunumu sırasında Türkiye'yi "Güneydoğu Avrupa" ülkeleri arasında sayan Bildt'in bu ifadesine Claeys, "Türkiye Küçük Asya ülkesi. Topraklarının ise sadece yüzde 3'ü Avrupa'da" diyerek tepki gösterdi. Bildt ise, "Türkiye Asya'da, Kıbrıs Avrupa'da öyle mi? Ben Kıbrıs'ın, Türkiye'nin birçok bölgesinden daha doğuda olduğunu zannediyordum. Ama haritayı tekrar gözden geçirsem iyi olacak. Uluslararası örgütler ise hem Kıbrıs'ı hem de Türkiye'yi Avrupa'da tanımlıyor. Ben de bu tanıma uymakta bir sorun görmüyorum" diye yanıt verdi. Bildt'in sözleri salonda kahkahaya yol açtı.

LİMANLAR YAPTIRIMI YOK

Bildt, Ankara'nın Ortadoğu ülkeleri ile yakın temasını, "kendi kimliğine uygun" bir politika diye tanımladı. "Bu onların kimliği. Nasıl İngiltere, İsveç kendi tarih ve çıkarlarına göre dış politika belirliyorlarsa, Türkiye de belirleyebilir" dedi. Bildt, Türkiye-İran yakınlaşmasını da savundu. "Bu iki ülke, Kuzey Irak'ta çatışmaya girse, Mezopotamya'ya bir daha barışı getiremeyiz" dedi. AB'nin bugün sona erecek Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'nin, Türkiye ve Kıbrıs Rum Kesimi arasındaki limanlar sorunu nedeniyle bir krize sahne olması beklenmiyor. Zirvede, AB Dışişleri Bakanlarının Ankara'ya yaptığı 'limanları bir an önce açın' çağrısına atıfta bulunulacak. Öte yandan Rum Dışişleri Bakanı Markos Kipriyanu, beş başlığı bloke edebileceğini söyledi.