Gizemli spiral ışığa Rus füzesi iddiası

Norveç yetkilileri, önceki gece halkın gökyüzünde görüp paniğe kapıldığı gizemli spiral ışığa Rusya'nın bir füzesinin neden olduğunu öne sürdü

Cuma 11.12.2009
ABONE OL
Norveç semalarında önceki gece görülen gizemli mavi ve yeşil renkli ışıklar, ülkede büyük şaşkınlık yarattı. Ülkenin kuzeyindeki bir dağın arkasında ortaya çıkan mavi ışık gökyüzünün ortasında durduktan sonra daireler biçiminde hareket etmeye başladı ve birkaç saniye içinde de bir spiral tüm gökyüzünü kapladı. Ardından bir yeşil-mavi ışık huzmesi spiralin ortasından çıktı ve 12 dakika süreyle insanları şaşkınlığa uğrattıktan sonra yok oldu. Halk, Norveç Meteoroloji Enstitüsü'nü telefon yağmuruna tutarak, gizemli ışıkların nedenini öğrenmeye çalıştı. Işıkların "aurora" veya "Kuzey Işıkları"na ait olmadığını belirten astronomlar, olaya bir Rus füzesinin neden olduğunu öne sürdü. Norveç Savunma Bakanlığı sözcüsü gizemli ışıkların muhtemelen bir Rus füze denemesinden kaynaklandığını belirterek, Rusya'nın Beyaz Deniz ve Barntes Denizi'ni test sahası olarak sürekli kullandığına dikkat çekti.

GÖKYÜZÜNDE İNFİLAK ETTİ

Bir Rus yayın organı ise Moskova'nın bölgede füze denemesi yapmadığını açıklayınca gizem iyice derinleşti. Uzmanlar, gizemli ışıkların kontrolü kaybedilen ve gökyüzünde infilak eden bir füzeden kaynaklanmış olabileceğini belirtti.