Irak'tan Ankara'ya su ültimatomu

Bağdat, suyu kendilerine karşı bir koz olarak kullandığını ileri sürdüğü Türkiye ve İran'ı uyardı: Eğer su payımızı keserseniz siyasi, ticari ve diğer ilişkileri gözden geçiririz

Cuma 11.12.2009
Son Güncelleme: Cuma 11.12.2009
ABONE OL
Irak yönetimi, İran ve Türkiye'yi su konusunda uyararak bu iki ülkeden kendilerine gelen nehirlerdeki su payıyla oynamamalarını istedi. Bağdat yönetiminden yapılan açıklamada "Ankara ve Tahran, Irak'ın su payıyla oynamaları halinde her iki ülke ile tüm ilişlerimizi gözden geçiririz" denildi. Irak Bakanlar Kurulu Genel Sekreteri Ali Elak yaptığı açıklamada, su sorununda Irak Bakanlar Kurulu'nun konuyu Türkiye ve İran ile netleştirmek istediğini bildirdi.

'İYİ NİYET BEKLİYORUZ'
Açıklamasında Ali Elak, "Her iki ülke, Irak ile ortak olan nehirlerdeki su akışı düzeyini sağlayamaması durumunda Ankara ve Tahran ile olan siyasi, ekonomik ve diğer alanlardaki tüm ilişkilerini durduracaklarını" kaydetti. Ankara ve Tahran'ın su sorunundaki iyi niyetini göstermesi ve bu sorunu çözmesi gerektiğini ifade eden Ali Elak, "Irak'ın Türkiye ve İran ile ilişkilerin sürekliliği su sorununun çözümüne bağlıdır" şeklinde konuştu.