Papadopulos'un cesedi çalındı

Kıbrıs Rum kesiminin eski lideri Tasos Papadopulos'un ölüm yıl dönümünden hemen önce mezarından cesedinin çalındığı bildirildi.

Cuma 11.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 11.12.2009 17:49
ABONE OL
Rum polis sözcüsü Michalis Katsunotos, güney Lefkoşa'daki Deftera mezarlığında bulunan Papadopulos'un mezarının açılıp cesedinin çalınmasıyla ilgili soruşturma başlatıldığını söyledi.

Olayı soruşturanların, cesedin dün gece geç saatlerde ya da bu sabah erken saatlerde mezardan çıkarıldığını düşündükleri belirtiliyor.

Reuters ajansı da, mezarlıkta bulunan bir görgü tanığının, tabutun açıldığı ve içinin boş olduğu sözlerini aktardı. Papadopulos'un aile üyeleri ile polisin olay yerinde olduğu kaydedildi.

Cesedi kimin ya da kimlerin, neden aldığı henüz bilinmiyor.

Şubat 2003'ten Şubat 2008'e kadar 5 yıl boyunca Rum yönetimi liderliği yapan Papadopulos, 12 Aralık 2008'de 74 yaşındayken akciğer kanserinden ölmüştü.

'TÜRKLER YAPTI' DEDİKODUSU
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, olayın sadece şaşırtıcı olmadığını belirterek, "Şok olduk." açıklamasını yaptı. Rum basınına konuşan Denktaş, "Bu hareket maksatlıdır ve bu da iyi niyetli olmaz." dedi.

Bu olayın arkasında Türkler olduğuna dair söylentilerin Rum tarafında dolaştığını belirten Denktaş, "Gerçekten böyleyse, bunu, iki tarafın daha da ayrılmasını isteyen provaktörler yapmıştır." dedi. Denktaş, "Daha önce böyle bir şey duymadım, umarım polis arkasında kimin olduğunu çabucak bulur." dedi.

HRİSTOFYAS HALKA, "BU PROVOKASYON KARŞISINDA SAKİN OLUN" ÇAĞRISI YAPTI

Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas, eski liderlerden Tasos Papadopulos'un mezarının açılarak cesedinin çalınmasının bir provokasyon eylemi olduğunu söyledi. Hristofyas açıklamasında, "halktan, bu provokasyon karşısında sükunetini korumasını istiyorum. Bunun başka bir izahı yok" dedi. Mezara düzenlenen bu saldırının "kutsal bir şeye saygısızlık olduğunu" ifade eden Hristofyas, "ahlak dışı, kınanması gereken bu davranış kültürümüze ve ölülerimize saygımıza karşı bir saldırı" dedi.