Putin'den öz eleştiri

Rusya Başbakanı Vladimir Putin Perm kentinde bir gece kulübünde çıkan yangının Rusya'nın bürokratik yapısındaki ahlaki çöküntüyü göstermesi açısından manidar olduğunu söyledi.

Cuma 11.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 11.12.2009 11:39
ABONE OL
Perm kentinde bulunan 'Topal At' isimli gece kulübünde çıkan yangında hayatını kaybedenlerin sayısı 136'ya ulaştı. 90 kişi hastanede yatıyor. 20'den fazlasının durumunun ağır olduğu ve ölü sayısının artabileceği kaydediliyor.

Kapalı alanda havai fişek gösterisi yapan gece kulübünün sahipleri ve sorumluları tutuklandı. Ancak yapılan incelemelerde birçok eksikliğin nasıl göz ardı edilebildiği de ortaya çıktı. 2001 yılında açılan kulübün 50 kişilik kapasitesi, projeye uygun olmayan bir şekilde artırılmış. Yangın tertibatları ve çıkışlar ek duvarlar nedeni ile kapatılmış.

İki kez denetime gelen yangın güvenlik ekipleri sadece 1000 ruble (33 dolar) ve 1800 ruble (60 dolar) ceza kesmiş. Kulüpte sıklıkla uygulanan kapalı alanda havai fişek gösterileri görmezden gelinmiş. Facianın yaşandığı gece tıka basa doldurulan kulüp kapasitesinin birkaç katı müşteri kabul etmiş. Denetimlerden elde edilen sonuçlarda tüm bunlar yaşanırken işletmenin hala açık kalabilmesi tek bir gerekçe ile açıklanıyor: 'rüşvet'.

Sorumlular bir bir görevden alınırken Rusya Başbakanı Putin acı gerçeği itiraf etti. Putin hükümet toplantısında yaptığı konuşmada, "Perm trajedisi bürokrasimizin ahlaki çöküşünü yansıtıyor. Rüşvet, yolsuzluk, ehliyetsizlik diz boyu." serzenişinde bulundu.