Abhazya'da seçim başladı

Gürcistan'dan tek yanlı bağımsızlığını ilan eden Abhazya'da "devlet başkanlığı" seçimi için oy verme işleminin sabah saatlerinde başladığı bildirildi.

Cumartesi 12.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Cumartesi 12.12.2009 11:50
ABONE OL
Gürcistan tarafından "yasadışı" ilan edilen seçimde, mevcut lider ve en güçlü aday Sergey Bağapş'ın yanı sıra eski devlet başkanı yardımcısı Raul Hajimba, iş adamı ve eski milletvekili Beslan Butba, devlete ait Abhazya Denizcilik Şirketi yöneticisi Zaur Ardzinba ve Vitaly Bganda yarışıyor.

Abhaz haber ajansı Apsnipress, yerel saatle 08.00'da başlayan oy verme işleminin, akşam 20.00'de sona ereceğini duyurdu. 131 bin kayıtlı seçmenin bulunduğu Abhazya'da ilk sonuçların yarın açıklanması bekleniyor.

Seçim için 35 merkezde 174 sandık kurulduğu, Abhazya dışında, Moskova ve Çerkesk'teki (Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti) seçim merkezlerine 7 bin oy pusulası gönderildiği bildirilmişti.

Seçimde adaylardan biri yüzde 50'nin üzerinde oy alamazsa, iki hafta içinde ikinci turun yapılması gerekiyor.

Sovyetler Birliği'nin dağılma sürecinde, 1990'lı yıllarda Gürcistan'ın bağımsızlığını ilan etmesinden sonra 1992'de Abhazya da bağımsızlık talep etmişti. Gürcü kuvvetleri ile Abhazlar arasındaki savaş sonunda, 1994 yılında yeni anayasa kabul edildi ve 1999'da Abhazya yeniden tek yanlı bağımsızlığını ilan etti.

Gürcistan'ın 2008 yılında Güney Osetya'ya müdahalesiyle başlayan savaş sonucunda Rusya, Abhazya ve Güney Osetya'nın bağımsızlıklarını tanıdı. İki bölgede de yeni askeri üsler kuran Rusya'nın yaklaşık 3 bin askeri, Abhazya'da sınır bölgelerinde görev yapıyor.