Clinton'dan Latin Amerika'ya uyarı

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Latin Amerika ülkelerini, İran ile yakın ilişkiye girmemeleri konusunda uyardı ve bunun "kötü bir fikir" olduğunu belirtti.

Cumartesi 12.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Cumartesi 12.12.2009 10:15
ABONE OL
Clinton, ABD'nin Latin Amerika ile ilişkileriyle ilgili dışişleri bakanlığında düzenlenen forumda soruları yanıtlarken, Washington'un İran'ın bölgede diplomatik faaliyetlerini artırdığının farkında olduğunu söyledi.

"İran ile ilişki, ilgili ülkeler için gerçekten kötü bir fikir" diye konuşan Clinton, "İran ile flört etmek istiyorlarsa bu ilişkinin doğuracağı sonuçlara da bakmaları gerekir. Bu konuda iki kez düşüneceklerini umuyorum" dedi.

İran Devlet Başkanı Mahmud Ahmedinejad geçen ay sonunda Brezilya, Bolivya ve Venezuela'yı ziyaret etmişti. Brezilya Devlet Başkanı Luiz İnacio Lula da Silva, İran'ın nükleer programı yüzünden yaptırımlara maruz kalmasına karşı çıkıyor.

Aralarında Venezuela Devlet Başkanı Hugo Chavez, Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales ve Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa'nın bulunduğu Latin Amerika'nın solcu liderleri İran, Rusya ve diğer ülkelerle ilişkilerini yakın zamanda ilerletmişti.

Clinton ayrıca, Washington'ın Venezuela ile ilgili endişelerini dile getirmeye devam edeceğini bildirdi. Chavez geçen şubatta düzenlenen referandumla yeniden aynı göreve seçilme hakkını elde etmişti. Nikaragua'da da Yüksek Mahkeme geçen ekimde, solcu Devlet Başkanı Daniel Ortega'nın 2011 seçimlerine yeniden katılmasına giden yolu açmıştı.

Demokrasinin bireysel liderlerle değil güçlü kurumlarla olduğunu belirten Clinton, "İyi liderler gelirler ve giderler. Açıkçası ülkemizde bunu tecrübe ettik" diye konuştu.

Clinton, Washington'ın yakın zamanda demokratik bir Küba görmek istediğini de sözlerine ekledi.