Kapatma kararı yankıları

Cumartesi 12.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Cumartesi 12.12.2009 12:09
ABONE OL
Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılması yurtdışında böyle yer buldu...

THE GUARDİAN: KAPATMA KARARI, AB UMUTLARINA DARBE İNDİRDİ
Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılmasını değerlendiren The Guardian gazetesi, kapatma kararının Türkiye'nin AB'ye tam üye olma umutlarına darbe vurduğu yorumunu yaptı.

Türkiye'de geçtiğimiz yıl da Adalet ve Kalkınma Partisi'ne(AKP) kapatma davası açıldığını hatırlatan gazete, ülkede askeri müdahaleden sonra oluşturulan 1982 Anayasası'ndan bu yana 20 partinin çeşitli nedenlerle kapatıldığını yazdı.

Türkiye'nin verilen kararla yeni bir siyasi belirsizliğe girdiğini yazan The Guardian, kararın ardından ülkenin çeşitli yerlerinde olayların patlak verdiğini aktardı.

The Guardian, Avrupa Birliği'nin de kararı kınadığını ve karardan önce DTP'nin kapatılmasının Kürt halkının haklarını ihlal niteliği taşıyacağı yönünde uyarılar yaptığına dikkat çekti.

ERDOĞAN'IN DEMOKRATİK AÇILIMI 'EN BÜYÜK KURBAN' OLABİLİR

Haberin devamında The Guardian, dünkü Anayasa Mahkemesi kararıyla birlikte Başbakan Erdoğan'ın bir süre önce başlattığı 'demokratik açılım'ın sona erebileceğini yazdı. Gazete, "Dünkü karardan sonra en büyük kurban Erdoğan'ın, Kürt halkına önemli kültürel hakların verilmesinin planlandığı demokratik açılım olabilir."yorumunu yaptı.

Gazete, geçtiğimiz yıl AK Parti'nin de kapatılmaktan kıl payı kurtulduğunu yazdı.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI SÖZCÜSÜ KELLY: "KARAR TÜRKİYE'NİN İÇ İŞİ, YORUM YAPAMAYIZ"
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ian Kelly, Anayasa Mahkemesi'nin DTP'yi kapatmasının Türkiye'nin iç işi olduğunu, kararın detaylarıyla ilgili yorum yapamayacaklarını belirtti.

Kelly, "Fakat, Türkiye'nin demokratik sisteminin, tüm vatandaşları için siyasi özgürlükleri geliştirmeye devam etmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu özgürlükleri sınırlandıran ya da kısıtlayan tedbirler, aşırı ihtiyatla yürütülmeli" görüşünü ifade etti.

Günlük basın toplantısında DTP'nin kapatılması kararıyla ilgili soruya daha sonra yanıt vereceğini belirten Kelly, günün ilerleyen saatlerinde soruya yazılı cevap verdi.

Kelly, şunları kaydetti:

"Anayasa Mahkemesinin kararı Türkiye'nin iç işidir ve kararın detaylarıyla ilgili yorum yapamayız. Fakat, Türkiye'nin demokratik sisteminin, tüm vatandaşları için siyasi özgürlükleri geliştirmeye devam etmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu özgürlükleri sınırlandıran ya da kısıtlayan tedbirler, aşırı ihtiyatla yürütülmeli.
Türk hükümetinin, tüm Türk vatandaşlarının vatandaşlık hak ve özgürlüklerini tam olarak kullanmasının sağlanması yönündeki çabalarının devamını destekliyoruz. Türkiye'deki tüm siyasi aktörleri, uzlaşının takipçisi olmaya, demokratik değerleri yansıtmaya ve şiddetin kullanımı ve desteklenmesinden kaçınmaya teşvik ediyoruz."

AB: "KAYGI DUYDUK"
AB dönem başkanı İsveç, DTP'nin kapatılması kararından "kaygı duyduklarını" açıkladı.

Başkanlıkça yapılan yazılı açıklamada, "Başkanlık, şiddet ve terörizmi şiddetle kınarken; siyasal partilerin feshedilmesinin, azami kısıtlamayla başvurulması gereken istisnai bir önlem olduğunu anımsatır" denildi.

Açıklamada, konuya ilişkin gelişmelerin "yakından izleneceği" ifade edildi.

TÜRKİYE-AB KPK EŞBAŞKANI FLAUTRE:"BU KARAR DEMOKRATİK AÇILIMA SABOTAJ"
Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) Eşbaşkanı Helene Flautre, DTP'nin kapatılması kararının "demokratik açılma sabotaj" anlamına geldiğini savundu.

Flautre, yaptığı yazılı açıklamada, Avrupa Parlamentosu'ndaki (AP) Yeşiller grubunun bu karardan derin üzüntü duyduğunu bildirdi.

"Bu karar çok ciddi ve Türkiye'de demokratik açılıma sabotaj olarak değerlendirilebilir" diyen Flautre, DTP liderlerinin karara karşı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi dahil tüm yasal yolları kullanmalarını istedi.

Flautre, hükümete yaptığı çağrıda da siyasi partilerin kapatılmasıyla ilgili yasal düzenlemelerin reformunda hızlı davranılmasını ve anayasa reformunu talep etti.

AP TÜRKİYE RAPORTÖRÜ OOMEN-RUİJTEN: "KARAR, TÜRKİYE'NİN DEMOKRATİKLEŞMESİNİN
ÖNÜNDE BİR ENGEL"

Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Ria Oomen-Ruijten, "derin üzüntüyle" karşıladığı DTP'nin kapatılması kararının, "Türkiye'nin demokratikleşmesinin önünde bir engel" olduğunu savundu.

Hollandalı Hristiyan Demokrat Oomen-Ruijten, yaptığı yazılı açıklamada, AP'nin defalarca Türkiye'ye, "siyasi partilerin kapatılmasını düzenleyen yasaların Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesiyle ve Avrupa'daki uygulamalarla uyumlu olacak şekilde reform yapılması" çağrısında bulunduğunu hatırlattı.

Oomen-Ruijten açıklamasında, "Özellikle Kürt kökenli vatandaşların sorunlarına kalıcı çözüm umudunun ve demokratik açılımın kamuoyunda tartışılması için samimi çabanın olduğu bir dönemde bu kararı, Türkiye'nin demokratikleşmesinin önünde bir engel olarak değerlendiriyorum" ifadesini kullandı.

Raportör Oomen-Ruijten, kararın ardından tüm siyasi partilere ve sivil topluma, "teenniyle hareket ederek barışçıl, istikrarlı ve müreffeh Türkiye için çalışmayı sürdürmeleri" çağrısında bulundu.