50 bin gösterici iklim için yürüdü

Birleşmiş Milletler İklim Konferansı'nın yapıldığı Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da, 67 ülkeden 516 çevre örgütünün organize ettiği protesto gösterilerine, 50 binin üzerinde göstericinin katıldığı bildirildi.

Pazar 13.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazar 13.12.2009 15:17
ABONE OL
Danimarka ile birlikte tüm kuzey ülkelerinde bugüne dek gerçekleştirilen en geniş kapsamlı ve kalabalık gösteri olduğu bildirilen bugünkü protesto gösterisi, Kopenhag'daki Christiansborg Alanı'nda başladı.

Mavi yağmurluk giyip ellerinde yeşil renkte bayraklar ve üzerlerinde türlü dillerde ''iklim adaleti'' yazan pankartlar taşıyan göstericiler, daha sonra konferansın yapıldığı 7 kilometre uzaklıktaki Bella Center'a doğru yürüyüşe geçtiler.

67 ülkeden 516 çevre örgütünün biraraya gelmesiyle oluşan ''Dünya Dostları'' adını taşıyan örgüt tarafından organize edilen gösteriye katılmak amacıyla 1 haftadan bu yana Kopenhag'da toplanmaya başlayan göstericiler, iklim değişikliğine karşı önlem almayan ülke ve kuruluşları protesto ederek, alternatif bir iklim konferansı düzenlenmesini savunuyor.

Protestocular, yürüyüşe bebek arabalarıyla ve bisikletleriyle de katılırlarken, müzik ve türlü dans gösterilerinin de yapıldığı gösteri sırasında Danimarka polisinin havadan ve karadan güvenliği sağlamak için görev yaptığı bildirildi.

Genelde sakin geçen yürüyüş sırasında taşkınlık yaparak çevreye saldırmak isteyen gruplara polis müdahale etti. Polise su şişesi ve taş atan 400 kişiden fazla göstericinin de polis tarafından gözaltına alındığı kaydedildi.

GÖSTERİCİLERİN 955'İ SERBEST BIRAKILDI
Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da yapılan iklim konferansında başarılı bir küresel iklim anlaşmasına varılması için gösteri yaptıkları sırada gözaltına alınanlardan 955'inin serbest bırakıldığı bildirildi.

Polis, gösteride şiddete başvurdukları gerekçesiyle gözaltına alınan 968 kişiden sadece 13'ünün gözaltı durumlarının sürdüğünü belirterek, bu kişilerden, ikisi Danimarkalı, biri Fransız üçünün polisle çatışmaya girmek suçlamasıyla mahkemeye çıkarılacağını söyledi.

Kopenhag'da dün 192 ülkenin katıldığı BM İklim Konferansının yapıldığı merkeze doğru yapılan yürüyüşe katılan yaklaşık 40 bin kişi genelde barışçıl gösterilerde bulunmuştu.

Polis, bazı göstericilerin Kopenhag'ın merkezinde binalara zarar vermeye başlamaları üzerine eylemcileri gözaltına almıştı.