Afganistan'da Atlantik çatlağı

İngiltere Savunma Bakanı Ainsworth, Afganistan'da en az 5 yıl daha kalmaları gerektiğini belirtti. "Kısa sürede başarılı olacağımıza inanmıyorum. Çekilmemiz zaman alacak. Başkan Obama'nın 2011'deki çekilme takvimi çok erken" dedi

Pazar 13.12.2009
Son Güncelleme: Pazar 13.12.2009
ABONE OL
ABD Başkanı Barack Obama'nın yeni Afganistan stratejisine yönelik ülke içinden ve dışından tepkiler gelmeye devam ediyor. Başkan Obama'nın 1 Aralık'ta Afganistan'a 30 bin ilave asker göndereceğini ve 2011 yılında da çekilmeye başlayacaklarını açıklamasına ilk büyük tepki en büyük müttefiki İngiltere'den geldi. Ve Afganistan'dan çıkış stratejisi, Atlantik Okyanusu'nun iki yakasındaki iki eski müttefikin arasını açtı. Geçen hafta Obama'nın çıkış stratejisine karşı olduklarını açık bir biçimde dile getiren İngiltere Savunma Bakanı Bob Ainsworth, dün Afganistan'a gitti. Başkent Kabil'de Afgan mevkidaşı Abdul Rahim Vardak ile bir araya gelen İngiliz Bakan, geçen hafta sonunda The Times gazetesine yaptığı açıklamalarını tekrarladı. "Kısa sürede Afganistan'da başarılı olacağımıza ve kazanacağımıza inanmıyorum. Direniş hala çok güçlü" diye konuştu. Ve şu anki şartlara bakılınca Afganistan'dan çekilmenin en azından beş ya da altı yılı bulacağını vurguladı.

KOMUTAN DA KARŞI

Obama'nın Afganistan'dan çıkış stratejisine karşı çıkanlardan biri de ABD'nin Afganistan ve Irak'taki güçlerinden sorumlu Merkez Komutanlığı Komutanı General David Petraeus. General Petraeus, sık sık Afganistan'ın Irak'tan farklı olduğunu vurgulayarak tavrını ortaya koyuyor. Öte yandan, dün CBS televizyonuna konuşan Obama, çıkış stratejisini yine savundu ve verdikleri takvime bağlı kalacaklarını söyledi. Ancak ABD Savunma Bakanı Robert Gates'in, Kabil'e giderken dün uçakta sarfettiği, "Uzun bir süre Afganlıların yardımcısı olacağız" sözleri İngiliz basınında Obama'ya karşıt bir yorum olarak algılandı. Bu arada, Afganistan'da yapılan seçimlerdeki usülsüzlükleri önleyemediği eleştirilerine maruz kalan BM'nin Afganistan elçisi Norveçli diplomat Kai Eide dün istifa etti.

ÇOK GİZLİ İKİ LAPTOP ÇALINDI
Londra'da bulunan İngiltere Savunma Bakanlığı merkez binasından iki dizüstü bilgisayar çalındı. Bilgisayarların içindeki şifreli verileri çözebilecek anahtarla birlikte çalındığı belirtildi. The Sun gazetesi, bilgisayarların çalındığının Kasım ayı sonunda farkedildiğini ve sorumlu görevlinin "diğer bir göreve" atandığını yazdı. Hırsızlık ile ilgili soruşturma devam ediyor. Bakanlık kaynakları, durumun bakanlık tarihindeki en ciddi güvenlik ihlallerinden biri olduğunu belirtiyor.

BU KEZ 'İRLANDALIYIM' DEDİ
Kozmopolitliği ile tanınan ve ailesini Birleşmiş Milletler'e benzeten ABD Başkanı Barack Obama, bu kez İrlandalı kökenlerine vurgu yapma fırsatı buldu. Çinli kardeşi, Kenyalı babası, Amerikalı annesi bulunan Obama, üç gün önce Nobel Barış Ödülü'nü almaya gittiği Norveç'te İrlandalı Westlife grubuyla buluştu. Grup üyeleri (soldan sağa) Shane, Nicky, Kian ve Mark, Obama'yla samimi poz verdi. Obama, gruba selam verir vermez hemen atalarının İrlandalı olduğunu söyledi.