Burnu ve dişleri kırıldı

Milano'daki Duomo meydanındaki miting sonrasında yumruklu saldırıya uğrayan İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'nin burnunun ve iki dişinin kırıldığı belirtildi.

Pazartesi 14.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 14.12.2009 16:25
ABONE OL
İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi'ye Milano'daki Duomo meydanındaki miting sonrasında yumruklu saldırıda bulunan Massimo Tartaglia'nın eyleme önceden hazırlık yapmış olduğu ortaya çıktı. Soruşturma raporunda, saldırganın Berlusconi'nin yüzünü hedef alan saldırganın küçük bir heykel parçası kullandığı belirtildi. Berlusconi'nin burnunun ve bir dişinin kırılmasına, dudaklarının patlamasına neden olan hediyelik eşya niteliğindeki Duomo heykelcilğine polis tarafından el konulduğu da kaydedildi.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

Milano Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, saldırganın üzerinden çarmıha gerilmiş bir İsa heykelciği ile biber gazı spreyi çıktığını da belirtti.

Yetkililer, bulunan objelerin saldırganın eyleme önceden hazırlandığının ve eylemin tasarlanarak yapıldığının göstergesi olduğuna da dikkati çekti.

San Raffale Hastanesi'nde müşahade altındaki Berlusconi'yi ziyaret eden İçişleri Bakanı Roberto Maroni, "Başbakan fiziken sarsılmış durumda olmakla birlikte oldukça rahat. Ağır bir darbe almış" diye konuştu.

Yaklaşık 10 yıl boyunca psikolojik tedavi gören 42 yaşındaki saldırganın babası Alessandro Tartaglia ise oğlunun böyle bir eylem yapmasını şaşkınlıkla karşıladığını söyledi.

Ailece merkez sola oy verdiklerini belirten baba Tartaglia, "Ama ailemizde Berlusconi'ye karşı bir kin ve nefret de yok. Oğlum, psikolojik rahatsızlığına rağmen, hiç kimseye bir zarar vermemiştir. Böyle bir şeye niyetlendiğini sezinleseydim, onu engellerdim. Olayın, İtalya'daki olumsuz atmosferin etkisiyle meydana geldiğini düşünüyorum" diye konuştu.

BERLUSCONİ İYİLEŞTİ VE GAZETELERİ GÖRMEK İSTEDİ
İtalya'nın kuzeyindeki Milano'da saldırıya uğrayan Başbakan Silvio Berlusconi'nin sakin bir gece geçirdiği ve sabah gazeteleri görmek istediği açıklandı.

Dün gece Milano'daki San Raffaele Hastanesine kaldırılan Berlusconi'nin en az bir gün daha hastanede kalacağı belirtildi. Hastaneden ilk açıklama düzenlenen basın toplantısıyla yapıldı. San Raffaele Hastanesi'nden yapılan açıklamaya göre Berlusconi'nin burnunda kırık oluştuğu ve iki dişinin kırıldığı açıklandı. Antibiyotik ve ağrı kesici tedavisinin uygulandığı belirtilen İtalya Başbakanı'nın en az bir gün daha hastanede kalacağı ve ameliyat gerektirecek bir durum olmadığı belirtildi.

Psikolojik sorunları yüzünden 10 yıldır tedavi gördüğü belirtilen 42 yaşındaki saldırgan Massimo Tartaglia'nın ise Milano'daki cezaevinde bir hücrede tecrit edildiği ve bir cezaevi yetkilisi tarafından sürekli gözlem altında tutulduğu kaydedildi.