İklim konferansında protestoya geçit yok

Bine yakın protestocu gözaltına alınıp bırakılırken, 50 ülkenin çevre bakanı dün Kopenhag'da toplandı ve cuma günü bitecek olan konferansta bir anlaşma sağlanması konusunda çalıştı

Pazartesi 14.12.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 14.12.2009
ABONE OL
Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da yapılan, 192 ülkeden katılımın olduğu İklim Konferansı'nda bir anlaşmaya varılması için cumartesi günü gösteri yaptıkları sırada gözaltına alınan 968 kişiden 955'inin serbest bırakıldığı bildirildi. Polis, sadece 13'ünün gözaltı durumlarının sürdüğünü belirtti. Dün devam eden gösterilerde polisin 200 kişiyi daha gözaltına aldığı belirtildi. Kopenhag'da cumartesi günü yapılan yürüyüşe katılan yaklaşık 40 bin kişi genelde barışçıl gösterilerde bulunmuştu. Polis sözcüsü Henrik Jacobsen, gözaltıların barışçıl olan gösterilerin çığırından çıkmaması için yapıldığını belirtti. Polis gözaltına aldıklarını saatlerce sokakta yerde oturmak zorunda bıraktığı için eleştirildi. Danimarka hükümetinin ayrıca zirve öncesi gözaltı süresini 6'dan 12 saate çıkardığı belirtildi. 50 ülkenin çevre bakanları dün bir dünlüğüne dondurulan müzakereler sırasında toplanıp anlaşma konusunda çalıştı. 190 ülkeden devlet ve hükümet başkanlarının konferansa gelmesi beklenen perşembe ve cuma günlerinden önce kapsamlı bir anlaşma konusunda br sonuç alınması umut ediliyor.

KADIN İÇ ÇAMAŞIRI ÇİZDİ
İtalya' nın Başbakanı Silvio Berlusconi'nin cuma günkü AB zirvesinde, Danimarka'da gerçekleşen İklim Değişikliği Konferansı tartışılırken önündeki kâğıtlara kadın iç çamaşırı resimleri yaptığı ve diğer liderlere yolladığı söylendi. İngiltere Başbakanı Gordon Brown, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransız Cumhurbaşkanı Nikolas Sarkozy'nin de olduğu toplantıda bazı liderler Berlusconi'ye sinirlendi.

Amerika ve Çin anlaşamıyor
7 ARALIK'TA başlayan İklim Değişikliği Konferansı'ndaki müzakerelerden henüz bir sonuç çıkmadı. Zirvede yol alınamamasının ABD ve Çin arasındaki anlaşmazlıktan kaynaklandığı belirtildi. BM'nin İklim Değişikliği Sekreterliği'nin başındaki Yvo de Boer ABD ve Çin'in birbirlerinden daha fazla emisyon azaltma taahhüdü istediklerini belirtti.

Muhtar Kent'ten anlaşmaya destek
COCA-Cola'nın CEO'su Muhtar Kent, şirketin Kopenhag'da yapılacak bir anlaşmaya destek vereceğini ve artık karbon salınımını azaltacaklarını söyledi. İklim Zirvesi'nde dünyanın en büyük içecek firmasının başındaki Kent, su kullanımı, paketleme ve dondurma alanlarında karbon salınımını azaltacaklarını ve kullandıkları plastik şişeleri de yeni tip ve kısmen organik ürünlerle yapılan bir alternatif şişeyle değiştireceklerini belirtti.