Meclis dönemi bitti, yeni rota Diyarbakır merkezli

İstifa ederek Ankara ile bağları koparacak olan DTP'li milletvekilleri illerinde politika yürütecek

Pazartesi 14.12.2009
ABONE OL
Anayasa Mahkemesi'nin kapatma kararının ardından DTP radikal bir çıkışa hazırlanıyor. Kapatma kararı TBMM'ye iletilirken, kararın yürürlüğe girmesiyle bağımsız kalacak DTP milletvekilleri, bugün TBMM çalışmalarına katılmayarak, Diyarbakır'da sine-i millet diyecek. Parlamentodan çekilme kararı ile birlikte Ankara'yla bağlar koparılacak, yeni merkez Diyarbakır olacak. Kapatılan DTP yeni grup kurmak yerine halkın arasına karışacak ve hedefi de yüzde 10 barajını aşmak olacak. Diplomasi çalışmalarına ağırlık verilecek, AB'nin önemli merkezlerine gidilecek. DTP lideri- Ahmet Türk, sine-i millet ve istifalar konusunda, "Benim milletvekilliğim düşürüldüğü için arkadaşlarım değerlendirecek. Toplu karar olacak" dedi.

YENİ YOL HARİTASI

Diyarbakır'da yapılacak Demokratik Toplum Kongresi'nde "istifa" kararı tartışılacak. Buna göre parlamentodan istifa edilerek Ankara ile bağlar koparılacak. İstanbul Milletvekili Ufuk Uras'ın katılımıyla yeni grup kurma olanağı bulunmasına karşın bu seçenek kullanılmayacak.
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) çatısı altında yola devam denilecek. Yeni bir kapatma davasıyla karşı karşıya kalınmaması için bu partinin programı yeniden yazılacak. Genel seçimlere kadar her bir milletvekili kendi ilinde politika yürütecek.
Genel seçimlerde barajın aşağı çekilmesi durumunda hedef yüzde 10 barajını aşmak olacak. Aksi halde genel seçimlere bağımsız girilecek. Olası bir ara seçime girilmeyecek.
Diyarbakır merkez olacak, İstanbul başta olmak üzere batı illerinde de çalışma yapılacak.
Diplomasi çalışmaları artırılarak AB'nin önemli merkezlerine gidilecek.
Yeni bir lider belirlenecek. Parti içinde ismi ön plana çıkanlar arasında Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir, Diyarbakır İl Başkanı Fırat Anlı, eski DEP'li Hatip Dicle var. Emine Ayna'nın da eşbaşkan olarak görevine devam edeceği konuşuluyor.
Anayasa Mahkemesi kararı Resmi Gazetede yayımlandıktan sonra AİHM'de dava açılacak.

KARAR TEBLİĞ EDİLDİ

Bu arada Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç imzasıyla gönderilen kapatma kararı Parti genel merkezine önceki akşam geç saatlerde ulaştı. Böylece DTP'nin tüzel kişiliği sona erdi. Tebliğ edilmesinin ardından 37 kişinin 5 yıllık siyasi yasağı başlamış oldu.