"ABD daha fazla çaba sarf etmeli"

Eski ABD başkan yardımcısı Al Gore, ABD'nin iklim değişikliğiyle mücadele çerçevesinde daha fazla çaba sarf etmesi gerektiğini bildirdi.

Salı 15.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 15.12.2009 15:25
ABONE OL
İklim değişikliğine karşı verilen mücadelenin başında gelenler arasında yer alan Gore, dün akşam Danimarka'nın başkenti Kopenhag'daki sinematekte düzenlenen açık oturum sırasında ABD Başkanı Barack Obama'yı takdir ederek, Obama'nın, bir yıldan az bir sürede, iklim değişikliğiyle mücadelede çok şey yaptığını söyledi.

BM uluslararası İklim Zirvesine katılmak amacıyla Kopenhag'da bulunan Gore, "ABD daha fazla çaba sarf etmeli" dedi.

Gore, "Obama'nın bir yıldan az sir sürede yaptıkları, eski ABD Başkanı George W. Bush'un 8 yılda yaptıklarından daha fazladır" diye konuştu.

ABD Kongresi'nde CO2 salımlarını azaltmak konusunda çekinceler bulunduğunu, bu durumun da Obama'nın işini güçleştirdiğini belirten Al Gore, "Yoksa Obama iyi çalışıyor" dedi.

Gore ayrıca, 18 Aralıkta sona erecek İklim Zirvesinin iyi sonuçlar vermesi dileğinde bulundu.

ABD, 2005 yılıyla karşılaştırıldığında, 2020 yılına kadar aşamalı olarak sera gazı emisyonlarını yüzde 17 azaltacak.

"ZENGİN VE FAKİR ÜLKELER BİRBİRİNİZİ SUÇLAMAKTAN VAZGEÇİN"
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, zengin ve fakir ülkeleri iklim görüşmelerinde birbirlerini suçlamaktan vazgeçmeleri yolunda uyardı.

Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da 192 ülkenin katılımıyla süren iklim konferansına katılmak üzere bu ülkeye gelen Ban, Associated Press ajansına yaptığı açıklamada, tarafların "aynaya bakmaya başlamaları" ve daha iddialı teklifleri masaya koymaları gerektiğini ifade etti.

BM Genel Sekreteri, görüşmelere katılan ülkelerin kötü giden görüşmeleri kurtarmak için iklim hedeflerini yükseltmelerini ve aralarındaki anlaşmazlıkları gidermelerini istedi.

Ban, ana müzakereleri bu hafta sonu Kopenhag'a gelecek dünya liderlerine bırakmanın "büyük hata" olabileceği uyarısında da bulundu.

AHMEDİNEJAD İKLİM KONFERANSI İÇİN DANİMARKA'YA GİDECEK
İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, BM İklim Değişikliği Zirvesine katılmak için Danimarka'ya gidecek.

İran'ın resmi haber ajansı İRNA, BM İklim Değişikliği Konferansının devam ettiği Kopenhag'a Perşembe günü gidecek Ahmedinejad'ın zirvede bir konuşma yapacağını ve bazı ikili temaslarda bulunacağını bildirdi.

Danimarka'da yaşayan İranlılar ile de bir araya gelecek olan Ahmedinejad'ın, buradaki temaslarına ilişkin basın toplantısı düzenleyeceği ifade edildi.

Ahmedinejad'a ziyareti ve temasları sırasında üst düzeyde bir heyetin eşlik edeceği ve ikili görüşmelerde hazır bulunacağı bildirildi.

Bu arada, Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ramin Mihmanperest, bugünkü basın toplantısında Kopenhag'da ABD tarafıyla görüşmenin gündemde olmadığını söyledi.