İran'ın gizli nükleer belgeleri sızdırıldı

İngiliz Times gazetesinin iddiasına göre İran'ın nükleer programı bomba yapımına odaklı ve sivil kullanımı olmayan bir yöne kaymış durumda

Salı 15.12.2009
Son Güncelleme: Salı 15.12.2009
ABONE OL
İngiliz Times gazetesi dünkü sayısında, İran'ın bir nükleer bomba yapmaya hazırlandığını kanıtlayan yüzlerce sayfalık gizli bir belgeye ulaştığını iddia etti. Konuya ilişkin haberi manşetinden duyuran gazete, "İran'ın en hassas nükleer projesiyle ilgili ele geçirdiği bu belgelerin" nükleer bombayı ateşleyecek bileşenle ilgili dört yıllık bir deneye ait olduğunu ileri sürdü. Dış istihbarat örgütlerine göre, belgelerin 2007 yılı başlarına ait olduğunu belirten gazete, İran'ın bu belgede anlatılan deneyin sivil amaçlı olduğunu ileri sürebileceğini, ancak uzmanlara göre bu teknolojinin sivil alanda kullanılmadığını kaydetti.

SİVİL KULLANIMI YOK

Times'ın ayrıntılarını aktardığı belgelerin batılı istihbarat örgütleri ve Atom Enerjisi Kurumu'nun da bilgisi dâhilinde olduğu bildirildi. Gazete belgelerde anlatılan deneyleri şemalarıyla aktarıp, başyazısında yer verirken, bir başka haberinde de "İsrail'in İran'a saldırıp saldırmayacağına birkaç ay içinde karar vermek zorunda olduğu" yorumunda bulundu. Gazeteye göre belgelerde nükleer bomba için tetikleyici görevi gören nötron başlatıcısı ve bu aletin içinde kullanılan nötron kaynağı uranyum deutride detaylı bir şekilde anlatılıyor. Gazeteye konuşan uzmanlar uranyum deutride'ın nükleer bomba dışında herhangi bir kullanımı olmadığını belirtiyor. Gazete aynı zamanda belgeleri farsça olarak da yayınladı. İran nükleer programının sadece barışçıl amaçları olduğunu söylüyor. Ülke program yüzünden üç ayrı BM yaptırımının altında ve ABD, Fransa ve İngiltere dördüncü yaptırım paketinin kabulü için Çin ve Rusya'ya baskı yapıyor.
İRAN: ISRAR YOK
İran'ın hafta sonunda sunduğu ve az zenginleştirilmiş uranyumunun 400 kilogramını zenginleştirilmiş nükleer yakıt ile takasını kapsayan önerisinin ABD tarafından hafta sonunda reddedilmesinden sonra İran Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki bu konuda ısrarcı olmadıklarını belirtti. Mutteki uranyumun Kiş adasında eş zamanlı olarak değiş-tokuş yapılması önerilerinde ısrarcı olmadıklarını söyledi ve İran'ın iyi niyetini gösterdiğini belirtti. İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak dün İran'ın nükleer programı konusunda diploması için zamanın tükenmediğini fakat askeri müdahalenin hala bir seçenek olarak bulunduğunu belirtti.