Tacizler yüzünden eve kapanıyorlar

Arap dünyasındaki kadınların dışarıda uğradıkları tacizlerin, kadınları kendilerini evlerine hapsetmelerine mecbur bıraktığı belirtildi.

Salı 15.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 15.12.2009 11:06
ABONE OL
Mısır'ın başkenti Kahire'de bölgesel çapta ilk kez düzenlenen "Arap dünyasında kadın" konulu konferansın katılımcıları, elle ya da sözlü tacizin, kadının kamusal alanlardan uzaklaşmasına yol açtığını, kadınlar ne giymiş olursa olsun bu türden tacizlere uğradığını kaydetti.

17 ülkeden eylemcilerin katıldığı, dün sona eren 2 günlük konferansta, yasalarda ceza öngörülmediği, kadınlar şikayette bulunmadığı ve yetkililer bu durumu gözardı ettiği için bölgede tacizin kontrolsüz olduğu da vurgulandı.

BM ve İsveçli bir kalkınma kurumunun desteğiyle düzenlenen konferansta, bu konuda yapılan çalışmalar da sunulurken, yapılan örneklemelerde Yemen'de kadınların yüzde 90'ının, Mısır'da yüzde 83'ünün tacize uğradığı saptandı.

Lübnan'da yapılan bir çalışmada da kadınların yüzde 30'dan fazlası tacize uğradığını bildirdi.

Sözlü ve fiziksel tacizin sadece 6 kadar Arap ülkesinde suç teşkil ettiği, 22 Arap ülkesinin çoğunda sadece tecavüz gibi ağır tacizin suç olduğu belirtildi.

Arap dünyasındaki muhafazakar kesimin tacizlerin sebebi olarak kadının davranışları ve giyimini gösterdiği de ifade edildi.