ABD'nin Altın Türkleri seçiliyor

ABD'de yaşayan Türklerin Oscar'ı olarak adlandırılan Golden Turk Awards yarışmasında jüride yer alacak kişiler ve yarışmanın detayları açıklandı.

Çarşamba 16.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 16.12.2009 11:44
ABONE OL
22 Mayıs 2010 tarihinde, New York'taki ünlü Waldorf Astoria otelinde düzenlenecek ödül töreninde, Amerika Birleşik Devletleri'nde yaşayan işadamı, akademisyen, girişimci, ve Türk şirketleri gibi değişik kategorilerde başarılı Türkler ödüllendirilecek.

Juri üyeleri arasında arasında aralarında Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu eski başkanı Egemen Bağış, ABD eski büyükelçisi Robert Pearson, Kongre üyeliğine aday olan ilk Türk Amerikalı işadamı Osman Bengür, Türkiye'nin Georgia Fahri Konsolosu Mona Diamond, Alamet-i Farika Reklam Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Erener, CAO purolarının kurucusu Cano Özgener, Türk Amerikan İşadamları Derneği Başkanı Uğur Terzioğlu, yazar Jennifer Eaton, Prof. Türker Özdoğan, gibi isimlerin yer aldığı 30 seçkin isim yer alıyor.

Konuyla ilgili yapılan basın açıklamasında, şu bilgiler verildi:

"Altyapısı Turkofamerica Media Group ve Rhxo Technology Group tarafından oluşturulan Golden Turk Awards'ın amacı, ABD de yaşayan Türk Amerikan toplumunun gurur duyabileceği bir platform yaratmaktır. Ödüller ABD'de yaşayan Türklerin Oscar'ı olarak adlandırılabilir.

Prestiji, kapsamı ve içeriği dikkate alındığında ABD'de yaşayan 500 bine yakın Türk için bir ilk olması açısından da büyük önem taşımaktadır. Ödüller her yıl geleneksel olarak düzenlenen törenle verilecek, başarılı isimleri bir araya getirmek açısından da önemli bir misyonu üstlenecek. Türk toplumu içinde böylesine kapsamlı bir ödül töreni ilk kez düzenlendiği için şüphesiz önemi ve değeri çok büyük olacaktır. Kendi alanlarında 30 kişilik jurinin değerlendirmesinde ödülü alacak kişi ya da kurum tamamen objektif kriterlerde eşit şartlarda yarışacak. Ödüller, Türk Amerikan toplumunda başarıları ile dikkat çeken isimleri ödüllendirmek ve başarılarının ABD'deki Türkler tarafından takdir edildiğini göstermesi açısından da büyük önem taşımaktadır. ABD'de yaşayan diğer etnik gruplarda da buna benzer ödül törenleri düzenlenmektedir. ABD'de yaşayan Yunanların, Çinlilerin, Hintlilerin buna benzer organizasyonları yapılmakta ve ABD'deki başarılı isimleri ödüllendirilmektedir. Düşüncemiz ödül törenine aday başarılı isimleri ödül töreni dışında da bir araya getirecek organizasyonlar yapmak. Birbirleri arasında iletişim sağlamasına katkı da bulunmak."

DİĞER JURİ ÜYELERİ
Yarışmadaki diğer jüri üyeleri de şöyle:

Ali Günertem-TurkofAmerica Dergisi Danışma Kurulu Üyesi

Burçak Akduman, TurkofAmerica Media Group danışmanı

Cano Özgener - CAO Cigars Kurucusu

Egemen Bağış - Devlet Bakanı, TADF eski Başkanı, (Ankara, Türkiye

Ertan Turhan - Haber Özel Programı Genel Yayın Yönetmeni, Show TV

Faruk Şen, Prof. - Türk Alman Eğitim ve Bilim Vakfı Başkanı

Ferhan Geylan - Gilan Mücevher Kurucu Ortağı

Günay Evinç -ATAA Yönetim Kurulu Başkanı

Günseli Özen Ocakoğlu- Marketing Türkiye Dergisi sahibi

Jennifer Eaton Gökmen

John J. Driscoll - Avukat

Mahmut Topal - Çalık USA Yönetim Kurulu Başkanı

Mehmet Ali Özkan - Ajans Press Yönetim Kurulu Başkanı

Mehmet Çelebi - Türk Amerikan toplum lideri, aktivist

Mona Diamond - T.C. Georgia Fahri Konsolosu

Murat Tarımcılar, Prof. - The George Washington Universitesi

Oya Bain - Aktivist

Osman Bengür - Banker - ABD Kongresine aday ilk Türk

Ozan Düzalan - İşadamı

Patricia Russo - Yazar, eğitmen, Turkofamerica Haber Editörü

Robert Pearson - ABD'nin Türkiye eski Büyükelçisi

Serdar Erener - Alamet-i Farika Reklam Ajansı

Türker Özdoğan, Prof. MFA George Washington Universitesi

Uğur Terzioğlu - Türk Amerikan İşadamları Derneği Başkanı

Yener Erozan - Patholojist, John Hopkins Universitesi