"Barış 6 ay içinde mümkün"

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, "İsrail yerleşimlerdeki faaliyetleri tümüyle durdurursa Filistinlilerle nihai statü görüşmelerine ilişkin bir anlaşmanın 6 ay içinde tamamlanabileceğini" söyledi.

Çarşamba 16.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 16.12.2009 16:06
ABONE OL
Abbas, "İsrail'in durdurma deklarasyonlarına lüzum yok, sadece yerine getirsin" dedi.

Abbas, Haaretz gazetesine yaptığı açıklamada, Filistin tarafının İsrail'le barış müzakerelerine yeniden başlamak için ön koşulları bulunmadığını, sadece Başbakan Binyamin Netanyahu'dan Yol Haritası'nda var olan, yerleşimlerdeki inşaat faaliyetlerinin durdurulmasını öngören yükümlülüklere uymasını istediklerini söyledi.

Geçen haftalarda İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak ile iki kez konuştuğunu ve kendisine 3 hafta önce, İsrail'in Doğu Kudüs dahil tüm yerleşimlerdeki inşaatları 6 ay süreyle durdurması teklifinde bulunduğunu kaydeden Abbas, bunun açıklamaya gerek olmadan uygulamada yerine getirildiğini görmek istediklerini anlattı.

Abbas, yerleşimlerdeki inşaat çalışmalarının durumunu gözlemleyecek yeteri kadar kontrolör bulunduğu belirtti ve "Bu süre içerisinde müzakere masasına dönebilir, hatta belki bir nihai statü anlaşmasını yapabiliriz ama (teklifime) bir cevap almış değilim" diye konuştu.

Kendisine hep, daha önce yerleşimlerde inşaatların dondurulmasıyla ilgili bir talepte bulunmamasının hatırlatıldığını ifade eden Abbas, "Evet, doğru... 1993'te öyle yapmadık ama o sırada ortada durdurmayla ilgili bir uzlaşma yoktu ama şimdi Yol Haritası var" dedi.

Yol Haritası'nın, tüm taraflardan yerine getirilmesi öngörülen talepler içerdiğini hatırlatan Abbas, "Bizden terör saldırılarını durdurmamız, İsrail'i tanımamız ve hatta (İsrail'e karşı) tahrikleri durdurmamız istendi. Gelin bakın, neler yaptık. Tahriklere karşı kurulan komisyon artık aktif olmamasına rağmen, tahriklere karşı harekete geçtik ve hala da devam ediyoruz. Cuma vaazları sırasında camilerde tahrikler yapılıyor dediler. Şimdi hiçbir camide böyle bir problem kalmadı" diye konuştu.

Tüm Batı Şeria'da güvenlikle ilgili durumun çok iyi olduğunu söyleyen Abbas, İsrail'e, "Şimdiye kadar siz ne yaptınız" diye sordu. Yol Haritası'ndaki tek bir maddenin bile yerine getirilmediğini belirten Abbas, "Bazı yol bariyerlerini kaldırdınız ama hala 640 tane var. Her gün tutuklamalar, her gün ev yıkımları... Anlamıyorum niye? Güvenlik işbirliğinde bulunuyorsak bütün bunlar niye" dedi.

Abbas, Hamas ile İsrail arasında dolaylı görüşmeler yoluyla sürdürülen tutuklu teatisine ilişkin bir anlaşmaya da sıcak baktığı mesajını verdi. Filistin Devlet Başkanı, tüm Filistin halkından sorumlu olduğunu belirtti ve tutuklu teatisi anlaşmasının bir an önce yapılmasından yana olduğunu vurguladı.

Abbas, halen cezaevinde bulunan Mervan Barguti'nin de serbest bırakılmasını sağlayacak bir anlaşmaya olumlu baktığını belirten bir mesajı İsrail'e de gönderdiğini aktardı.

Çeşitli basın yayın organlarında, Abbas'ın Batı Şeria'da kendisini zayıflatacağı gerekçesiyle El Fetihli tutukluları da içine alan bir takas anlaşmasını istemediği öne sürülmüştü.

Abbas, "İsrail ile Filistin arasında bir barış anlaşması imzalanırsa Hamas ile ne olacağı" yolundaki bir soruya da "Benim sorumluluğum altındaki müzakerelerle Hamas'ın bir bağlantısı yok" karşılığını verdi. Abbas, bunu geçmişte de dile getirdiğini belirtti ve "Vardığımız herhangi bir anlaşma, zaten referanduma sunulacaktır" dedi.