'Brüksel ve Arap ülkeleri birbirine alternatif değil'

Türk-Arap Forumu'nda konuşan Davutoğlu: "Bölgemizde istikrar ve refahın gelişimine katkı sunmak istiyoruz. Hedef ekonomik entegrasyon. AB ve Arap ülkeleri birbirinin alternatifi değildir."

Çarşamba 16.12.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 16.12.2009
ABONE OL
SURİYE'NİN başkenti Şam'da düzenlenen Türk-Arap İşbirliği Dışişleri Bakanları toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ortadoğu'da kalıcı barış ve istikrarın sağlanmasının önemini vurguladı. Davutoğlu, "Çok boyutlu, proaktif, yapıcı ve geleceğe dönük dış politikamızla hem yakın bölgemizde hem de daha geniş ölçekte güvenlik, istikrar ve refahın gelişimine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz" diye konuştu. Türkiye'nin Avrupa Birliği (AB) ile de ilişkilerinin devam ettiğini hatırlatan Davutoğlu, "AB ve Arap ülkeleri birbirinin alternatifi değildir" dedi. Türkiye'nin, Suriye başta olmak üzere birçok Arap ülkesiyle çeşitli işbirliği mekanizmaları oluşturduğunu hatırlatan Davutoğlu, "Amacımız sadece ekonomik işbirliği değil, ekonomik entegrasyondur. Yani insanların mallarla birlikte ülkeler arası serbest dolaşımının sağlanmasıdır" şeklinde konuştu.

KIBRIS'A DESTEK

Davutoğlu konuşmasında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) de geniş yer ayırdı. Türkiye'nin Kıbrıs'ta Birleşmiş Milletler (BM) kararları çerçevesinde çözüm uygulanmasını desteklediğini belirten Davutoğlu, Arap ülkeleriyle KKTC arasında işbirliğinin geliştirilmesi çağrısında bulundu. Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim de, Türkiye'nin Arap-İsrail sorununun çözümünde üstlendiği rolü takdirle karşıladı. Muallim, "Türkiye'nin açık ve iyi niyetli yaklaşımı, eğer İsrail tarafında barışın sağlanmasına yönelik ciddi bir niyet varsa değerlendirilmelidir" dedi.