Güvenlikten geçerken laptopundan oldu

Mısır'dan İsrail'e giden bir Amerikalı öğrenci, güvenlik denetiminden geçerken beraberinde getirdiği laptop'undan oldu.

Çarşamba 16.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 16.12.2009 16:13
ABONE OL
Ynet sitesinin haberine göre, Mısır'da yaşayan Lilly Sussman adlı kız öğrenci, Mısır ile İsrail arasındaki Taba geçiş noktasında yaşadıklarını "Özür dilerim, ama laptop'unuzu havaya uçurduk. İsrail'e hoş geldin" başlığı altında bir bloga yazdı.

Amerikalı öğrencinin anlattıklarına göre, geçen ay sonunda yaşanan olayda, şüpheli bulunan laptop kurşunlanarak "etkisiz hale getirildi".

Geçiş noktasında bekletilirken, hoparlörden, kurşun seslerinden dolayı paniklenmemesinin istendiğini, güvenlik yetkililerinin şüpheli bir yolcunun valizini patlatacaklarının bildirildiğini belirten öğrenci, daha sonra laptop'unun kendisine üç kurşunla delik deşik halde iade edildiğini anlattı.

Laptop'undaki tüm çalışmaları, resimleri ve müzik dosyalarının yok olduğunu kaydeden Amerikalı öğrenci, kontrol sırasında güvenlik yetkililerinin bilgisayara erişim için şifre istemediklerini belirtti.
İsrail havaalanı idaresi ise valizde yapılan aramanın güvenlik personelini söz konusu uygulamaya mecbur kıldığını, bir polisin bu işlemi yerine getirdiğini açıkladı.