Haber turu

Çarşamba 16.12.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 16.12.2009
ABONE OL
Gitmo tutsaklarının yeni mekânı Illinois
KÜBA Körfezi'ndeki Guantanamo'da bulunan bazı tutsakların ABD'nin Illınois eyaletindeki bir cezaevine nakledilebileceği belirtildi. Illinois Senatörü Richard Durbin'in bir yardımcısı, Guantanamo zanlılarının aktarılması öngörülen, Mississippi ırmağı yakınlarındaki Thomson'da bulunan "Thomson Islah Merkezi" nin, Guantanamo'dan en fazla 100 zanlıyı ve federal mahkûmları alabileceğini söyledi.

'AB üyesi olunca sorunlar çözülür'
YUNANİSTAN'IN Washington Büyükelçisi Vassilis Kaskarelis, "Türkiye'nin AB üyesi olduğunun ertesi günü, Ankara ile Atina arasındaki sorunların çok büyük bir kısmının, üzerinde tartışmaya bile gerek kalmadan çözüleceğini" söyledi. Washington'da düzenlediği toplantıda konuşan Kaskarelis, "Örneğin Ege'yi ele alalım. Türkiye AB üyesi olunca, sınırlar ortadan kalkacak, dolayısıyla sorun da kalmayacak" dedi.

Hükümet iki yargıca dava açtı
İNGİLİZ hükümeti, Amerikan yönetimiyle karıştıkları iddia edilen işkence davası tutanaklarının halka açıklanmasını engellemek için iki yargıca karşı dava açtı. Dışişleri Bakanı David Miliband'ın avukatları, iki yüksek yargıcın eski Guantanamo tutuklusu B. Muhammed'in Londra'nın bilgisi dahilinde ABD'de işkence gördüğü iddialarını içeren hassas dokümanları açıklama kararını ulusal çıkarı zedeleyici buluyor.