Obama'ya 'Ankara ödevi'

Uluslararası Kriz Grubu, Türkiye-İsrail arasındaki ilişkilerin düzelmesi ve Ankara liderliğinde Tel Aviv-Şam barış sürecinin yeniden başlatılması için Washington'a "eyleme geç" çağrısı yaptı

Çarşamba 16.12.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 16.12.2009
ABONE OL
Merkezi Brüksel'de bulunan Uluslararası Kriz Grubu, ABD Başkanı Barack Obama'yı, Suriye ile ilişki kurması ve Türkiye'nin arabuluculuğunda gerçekleşen İsrail- Suriye barış görüşmelerinin yeniden başlaması konusunda harekete geçmeye çağırdı. Grup, önceki gün yayınladığı son raporunda bunun için öncelikli olarak, bu yıl 29 Ocak'ta Davos'ta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile yaşadığı Gazze gerginliği ile had safhaya ulaşan Türkiye- İsrail ilişkilerinin düzelmesi gerektiğine vurgu yaptı ve Ankara- Tel Aviv arasındaki krizin aşılması için Obama'ya bu konuda daha fazla müdahil olması çağrısında bulundu. Raporun, "ABD yönetimine tavsiyeler" bölümünde Ankara'nın bu rolü oynayabilmesi için Obama yönetiminden İsrail- Türkiye ilişkilerinin geliştirilmesi yönünde çaba sarf etmesi istendi. Raporunda Suriye'yi masaya yatıran Uluslararası Kriz Grubu, Washington'un Şam'la yakınlaşma politikasını hayata geçirmesini tavsiye etti. Raporda, Suriye'nin İran'la ilişkilerini koruyarak ve Irak'ın istikrar kazanmasında gönülsüz davranarak dış politikasında çelişkiler yaşadığı da vurgulanıyor.

DEĞİŞİM İŞARETİ
Şam'ın dış politikada değişim işaretleri verdiğine dikkat çekilen raporda en önemli gösterge olarak, terör örgütü PKK'nın Suriye'deki varlığı nedeniyle 1998'de savaşın eşiğine gelen Ankara ve Şam arasındaki gelişmeye de işaret ediliyor. Raporun, Başbakan Erdoğan'ın Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği çerçevesinde hükümetler arası toplantı için 22 Aralık'ta Suriye'ye yapacağı ziyaret öncesinde yayınlanması önem taşıyor.