Yeşile dönen köpekler endişelendiriyor

Kimyasal artıklar, değişen iklim, çevreye verilen zarar artık hayvanlar üzerinde doğrudan görülmeye başladı.

Çarşamba 16.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 16.12.2009 15:13
ABONE OL
İnsanların bilinçsizce çevreye verdiği tahribatın son kurbanları Rusya'nın Yekaterinburg kentindeki sokak köpekleri.

*FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ...

Demiryolu çevresinde yaşayan sokak köpeklerinin günden güne yeşile dönmesi çevre sakinlerini endişelendiriyor. Bölge Halk Sağlığı yetkilileri köpeklerin bilinmeyen bir kimyasal madde yemiş olabilecekleri üzerinde duruyor.

Bölge polis yetkilisi Ria Novosti haber ajansına yaptığı açıklamada, demiryolu işletmesini yasal olmayan atıkları bölgeye bırakmamaları konusunda uyardıklarını belirtti. Yetkili, "Maalesef hem bölgemizde, hem de başka şehirlerden gelenler bilinçsizce tüketiyoruz. Tükettiğimiz maddelerin çöplerini de ortalığa bırakıyoruz. Koruma altında olmayan sokak köpekleri de bunları tüketiyor. Ancak bazı bilinmeyen kimyasal maddelerin de trenlerden bırakılma ihtimali var. Konu ile ilgili çalışmalar sürüyor." bilgisini verdi.

Bölge sakini Aleksey Buharovski de ajansa yaptığı açıklamada, bölgede yaklaşık 20 sokak köpeğinin yaşadığını, yoldan geçenlerin önünde kuyruk sallayarak yiyecek istediklerini ifade etti. İki hafta öncesinden itibaren hayvanlarda anormalliğini fark ettiğini ifade eden Buharovski, yetkililere haber verdiklerini söyledi.

Kızıl cins köpeklerin tüylerinin önce beyazlaşmaya başladığını, ardından da yeşil renge büründüğünü kaydeden bölge sakini, "Önce ben çocukların bir şakası olduğunu sandım. Köpekleri boyadıklarını düşündüm. Ancak günden güne değişiyorlar. Yeşillikleri her geçen gün artıyor." dedi. Buharovski yasal olmayan çöplerin bölgeye bırakılması konusunda yetkililerin tedbir alması gerektiğini belirtti.

Anasayfaya dönmek için tıklayınız...