Haber turu!

Perşembe 17.12.2009
ABONE OL
Abbas'la seçimlere kadar
GELECEK
ay görev süresi dolacak olan Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas, seçimlere kadar görevini sürdürecek. Ramallah'ta toplanan Filistin Kurtuluş Örgütü Merkez Konseyi bu kararı aldı. Abbas dün İsrail gazetesi Haaretz'e yaptığı açıklamada, "İsrail yerleşimlerdeki faaliyetleri tümüyle durdurursa Filistinlilerle nihai statü görüşmelerine ilişkin bir anlaşmanın 6 ay içinde tamamlanabileceğini" söyledi.

'Arap ülkeleri neredesiniz?'
IRAK Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Irak'ın geleceği üzerinde etkili olabilmek için İran ile Türkiye arasında rekabet olduğunu savundu. Irak'ta yayımlanan El Haya gazetesinde yer alan habere göre Zebari, "Irak'ın geleceği üzerindeki rekabet iki Arap olmayan devletten, İran ve Türkiye'den geliyor" diye konuştu. Arap ülkelerine hitaben, "Neredesiniz? Sizleri Irak ile her türlü stratejik ortaklığa davet ediyoruz" dedi.

Kadın hırsıza linç girişimi
ORTA
Amerika'daki Guatemala'nın başkenti Guatemala City'de Alejandra Maria Torres ve yanında olan üç erkeği silahlı soygunla suçlayan otobüs yolcuları, erkeklerin kaçmasından sonra Torres'i dövdükten sonra üzerine benzin döküp yaktılar. Polisin gelmesinden sonra Torres tutuklanıp polis istasyonuna götürüldü. Yerel medyaya göre linç etmek Guatemala'da şehirlerde yükselen suç oranıyla beraber büyüyen bir sorun ve son bir yılda 219 kişiye karşı linç teşebbüsünde bulunuldu ve bu kişilerden 45'i öldü.

Merkel üzerinde baskı artıyor
AFGANİSTAN'DA
eylül ayında NATO operasyonunda 142 sivilin ölmesi üzerine Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Savunma Bakanı Karl-Theodor zu Guttenberg üzerindeki baskı artıyor. Muhalefet Merkel ve Guttenberg'in bir meclis komitesinde ifade vermesini istedi. Savunma eski Bakanı Franz-Josef Jung ve Genel Kurmay Başkanı Wolfgang Schneiderhal geçen ay istifa etmişti.