Türkiye'ye 400 milyar dolarlık dava

ABD'de Mihalis Tumazu, Nikolas Kacilaris ve Marula Tombazu isimli Rumlar, ABD'nin Columbia Eyalet Mahkemesinde Türkiye ve KKTC aleyhine, ''eski mallarına ulaşamamaları ve kullanamamalarının karşılığı olarak 400 milyar dolar; manevi tazminat olarak da toplam bir trilyon dolarlık dava açtı.

Perşembe 17.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 17.12.2009 17:07
ABONE OL
ABD vatandaşı da olan Rumlar adına dava açan Athan Çimbidis isimli Rum avukat, Güney Kıbrıs'taki Rumları da bu davaya katmak amacıyla Rum tarafında temaslarda bulunuyor.

Avukat Çimbidis, Rum Fileleftheros gazetesine yaptığı açıklamada, Kıbrıs'ın bir bölümünde süregelen ''işgal'' ve insan hakları ihlalleri iddiasıyla açtıkları davada Türkiye ve KKTC'den ''çok ağır'' bir bedel talep ettiklerini söyledi.

Bu davanın yalnız başvuru sahibi üç Rum'u değil, bütün Rumları ilgilendirdiğini savunan Çimbidis, müvekkili olan üç Rum adına Washington'da açtıkları dava ile Türkiye'den, KKTC'deki ''eski mallarına ulaşamamaları ve kullanamamalarının karşılığı olarak 400 milyar dolar tazminat talep ettiklerini bildirdi.

"BERLUSCONI TABURCU OLDU" HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

"İMZASI YÜZÜNDEN KREDİ ALAMADI" HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

"10 YAŞINDA TECAVÜZLE SUÇLANIYOR" HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

"ELİN BOŞANMAYA HAZIRLANIYOR" HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

"130 LİDER KOPENHAG'A GİDİYOR" HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

"TÜRKİYE NÜKLEER YARIŞA GİREBİLİR" HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

"İSVİÇRE'DE DİN ÖZGÜRLÜĞÜ VAR" HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

MANEVİ TAZMİNAT

Başvuruda, yine mallarına erişimlerinin ve kullanmalarının reddedilmesi nedeniyle Rumların uğradıkları manevi zarar için de bir trilyon dolar manevi tazminat talep ediliyor.

KKTC, üç davacının ve bütün Kıbrıslı Rumların Kuzey Kıbrıs'taki mallarının reklamını yapmakla da suçlanıyor. Türkiye ve KKTC'den, bugüne kadar eski Rum malı satışlarından aldıkları bütün paraları vermeleri isteniyor. Bunun için Rum mallarının satışı için reklam yapılmasını yasaklayan bir mahkeme kararının da çıkartılması talep ediliyor.

Çimbidis, ''bu davanın diğer davalardan farkının, ilk kez, dava sahiplerinin ötesinde bütün göçmenleri ilgilendirmesi olduğunu'' savundu.

Başvuru sahiplerinin ABD vatandaşı olmasının şart olmadığını ifade eden Çimbidis, Kıbrıs'ta ikamet eden Rumların da aynı şeyi yapabileceklerini kaydetti. Bu nedenle Çimbidis, Washington'da açılmış davaya katılmak isteyen Kıbrıslı Rumlarla temas etmek amacıyla Güney Kıbrıs'ta bulunuyor.

Çimbidis, Türkiye ve KKTC aleyhine çıkacak bir mahkeme hükmü ile, Washington'da sahip oldukları taşınmazlarının mezada çıkartılması, Türk tarafının belirli bir bankada bulunan bütün yatırımlarına (Kıbrıs Rum malı satışlarından elde edilenlere karşılık olarak) el konulması emrini gündeme getirebileceğini iddia etti.

Anasayfaya dönmek için tıklayınız**