Zirve sokaklara düştü

İklim Zirvesi'nin bitimine iki gün kala ortada hâlâ somut bir proje yok. Bugün ve yarın devlet başkanlarının toplantılarından da bir fikir birliğinin sağlanması zor görünüyor. Dün 240 gösterici daha tutuklandı

Perşembe 17.12.2009
Son Güncelleme: Perşembe 17.12.2009
ABONE OL
Yüzden fazla hükümet ve devlet başkanının küresel ısınma konusunda kalıcı bir anlaşma imzalaması beklenen BM sponsorluğundaki Kopenhag İklim Zirvesi'nde son iki güne girilirken sokak çatışmaları hâlâ gündemin en önemli maddesi. Dün polis, toplantının yapıldığı konferans merkezinin önündeki barikatı aşmaya çalışan yüzlerce göstericiye göz yaşartıcı gaz ve copla müdahale etti. Emniyet sözcüsü Per Larsen çıkan arbedede 240 göstericinin gözaltına alındığını açıkladı.

ESAS ZİRVE BAŞLIYOR
İklim Adalet Hareketi toplantıya katılan heyetlerle görüşebilmek için polis kordonunu aşmayı planladıklarını söylemişti. Konferansın 7 Aralık'ta başlamasından beri başkanlığını sürdüren AB Komisyonu'nun iklimden sorumlu üyesi Danimarkalı Connie Hedegaard dün yerini Danimarka Başbakanı Lars Lökke Rasmussen'e bıraktı. Bugün ve yarın devlet ve hükümet başkanlarının yapacakları toplantıya Rasmussen başkanlık edecek.

İKİ TASLAK PLAN
Danimarka hükümeti dün zirve için iki taslak metin ortaya koydu. Taslaklardan birinin Kyoto Anlaşması'nın devamı niteliğinde olduğu, diğerinin ise daha yeni bir metin olduğu belirtiliyor. Gelişmekte olan ülkelerin olası anlaşmayı ihlal edenlere yaptırım istedikleri belirtiliyor. İsveç Çevre Bakanı Anderas Carlgren dün yaptığı konuşmada zirvenin fiyasko olup olmamasının ABD ve Çin'e bağlı olduğunu söyledi. Bugün öğleden sonra Çevre Bakanı Veysel Eroğlu ile Kopenhag'a gidecek olan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün konuşma yapıp yapmıyacağı henüz netlik kazanmadı.