Boğa güreşleri yasaklanıyor

İspanya'nın 17 özerk yönetiminden biri olan, ülkenin doğusundaki Katalonya özerk yönetiminin parlamentosu, boğa güreşlerinin yasaklanmasıyla ilgili yasa tasarısının gündeme alınıp görüşülmesine onay verdi.

Cuma 18.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 18.12.2009 15:11
ABONE OL
Boğa güreşlerinin yasaklanması için Katalonya'da toplanan 180 bin imzanın Katalan parlamentosuna getirilmesi sonrasında bugün yapılan gizli oylamada, 59'a karşı 67 oyla boğa güreşlerinin yasaklanmasıyla ilgili tasarının görüşülmesi kabul edildi.

Parlamentodaki en büyük iki siyasi parti olan Yönelim ve Birlik Koalisyonu (CIU) ile Katalonya Sosyalist Partisi (PSC), milletvekillerine serbest oy kullanma hakkı verirken, Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC) ile Yeşiller ve Katalonya için İnisiyatif(ICV-EUiA) partileri "evet", Halk Partisi (PP) ile Ciudadans partileri ise "hayır" oyu kullandı.

İspanya'nın en eski kültürlerinden olan boğa güreşleri 18. yüzyıldan bu yana arenalarda yapılırken, bir kısım bunu "vahşet, işkence ve modern çağa uymayan bir gösteri", bir kısım da "halen ilgi çeken, halkın takip ettiği kültürel bir etkinlik" olarak yorumluyor. Bu yüzden de Katalan parlamentosunun aldığı kararın çok farklı tartışmalara yol açtığı gözlenebiliyor.

İspanya'nın ünlü matadorlarından Cayetano Rivera Ordonez, "Özgürlüğü kısıtlayan bir karar. Kimse insanları zorla arenaya sokmuyor. Şimdi boğa güreşi seven biri Katalonya dışına gitmek zorunda kalacak. Boğa güreşlerinin kültürel değeri ve boğalara verilen önemin kavranmasında büyük eksiklik var" derken, matador Enrique Ponce ise boğa güreşlerinin daha çok bir İspanyol geleneği olmasından dolayı Katalan parlamentosunun İspanya'ya karşı tamamen siyasi bir karar aldığını söyledi.

Boğa güreşi karşıtı dernekler ise yaptıkları açıklamalarda, "Tamamen savunmasız bir hayvanı, acı çektirerek öldürmekle bir eğlence olmaz" ifadesini kullanarak, siyasilere "bu işkenceyi durdurun" mesajı verdi.

Konunun kültürel boyutu da olmasından dolayı birçok siyasetçi karar aşamasında zorlanırken, Katalonya özerk yönetim başkanı Jose Montilla ve Barcelona Belediye Başkanı Jordi Hereu'nun boğa güreşlerini sevmediklerini söylemelerine rağmen yasaklanmasına karşı olduklarını açıklamaları da dikkati çekti.

İspanya'da boğa güreşlerinin yasak olduğu tek bölge, 1991 yılında çıkarttığı yasayla Kanarya Adaları olurken, Katalonya'nın da bunu yapan İspanya'daki ikinci özerk yönetim bölgesi olması bekleniyor.

Katalonya'nın en büyük kenti Barcelona, 2004 yılında belediyenin aldığı kararla "hayvan haklarına saygılı ve boğa güreşi karşıtı bir şehir" ilan edilmişti.

Katalan parlamentosunun gündeme alınıp görüşülmesini kabul ettiği boğa güreşlerinin yasaklanmasıyla ilgili yasa tasarısı ilk olarak komisyonda görüşülüp onaylandıktan sonra genel kurula getirilecek.