Dünyanın kader günü

İklim Zirvesi bugün sona eriyor. Ev sahibi Danimarka havlu attı. Dümene, dünyayı en çok kirleten ülke ABD geçti. Hindistan'ın liderliğini yaptığı ülkeler ABD, Çin ve Rusya arasındaki yapay krizin, fakirleri imzaya zorlamak için çıkarıldığı kanısında

Cuma 18.12.2009
Son Güncelleme: Cuma 18.12.2009
ABONE OL
Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da iki haftadır devam eden BM iklim zirvesi fakirlerle zenginler savaşına dönüştü. Ev sahibi Danimarka 193 ülkeden oluşan katılımcılar arasında ayrımcılık yapmak ve zenginlerin çıkarlarını gözönünde bulundurmakla suçlanıyor. Kopenhag'da bugün sona erecek olan Birleşmiş Milletler İklim zirvesinin fiyaskoyla sonuçlanmaması için ABD son dakikada devreye girdi. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Çin'e ve Rusya'ya uzlaşma teklif etti.

UZLAŞMAYA ÇİN'DEN SET

Hillary Clinton, Çin'e çağrıda bulunarak, "elinizi taşın altına koyun" derken İngiltere Çevre Bakanı Ed Miliband da zirvede anlaşmaya ulaşmanın zor olduğunu söyledi ve fiyaskonun sonuçlarının tam bir felaket olacağı uyarısında bulundu. Pekin'in muhalefeti 'İklim Zirvesi'ne Çin Seddi' yorumlarına yol açarken, Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev deyaptığı açıklamada, 'uzlaşı zor' dedi.

FAKİR ÜLKELERE ŞANTAJ
Çinli sözcü Su Wei, gelişmekte olan ülkelerin iklim değişikliğiyle mücadele gücünü artırmak için gelişmiş ülkelerin gelişmekte olan ülkelere para ve teknoloji sağlamasında ısrarlı olduklarını belirtti. Bu şartlar sağlanmadan hiç bir uzlaşmanın sağlanamayacağını vurguladı. Bu arada Hindistan'ın öncülüğünü yaptığı birçok ülke ile çeşitli sivil toplum kuruluşu temsilcileri yaptıkları açıklamalarda ortada kriz varmış gibi sun'i bir gündem yaratıldığını öne sürerek, "Vakit kalmadı diyerek fakirlere şantaj yapılacak ve fakir ülkeler imzaya zorlanacak" dediler.