Haber turu.

Cuma 18.12.2009
Son Güncelleme: Cuma 18.12.2009
ABONE OL
Olmert toprak takası önermiş
İsrail ile Filistin arasında geçen yıl yapılan görüşmelerde dönemin İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'a, Batı Şeria'daki bazı Yahudi yerleşimlerinin muhafaza edilmesi karşılığında, Gazze Şeridi'nin etrafında toprak vermeyi önerdiği ortaya çıktı. İsrail'deki Haaretz gazetesinin yayımladığı toprak değişimiyle ilgili taslak planlardan birinde, İsrail'in güneyinde ve Gazze'nin sınırda bulunan Beeri, Kisufim ve Nir Oz gibi moşav ve kibutzların bulunduğu alanın Filistin'e verilmesi öngörülüyor.

'İran nükleer yarış başlatabilir'
ABD eski Başkanı Bill Clinton döneminin Savunma Bakanlarından William Cohen, İran'ın bölgede nükleer silah yarışı başlatabileceğini yazdı. Washington Times gazetesindeki makalesinde Cohen, "On yıl içinde, Suudi Arabistan, Türkiye, Mısır ve diğerleri İran saldırganlığına karşı koruma amaçlı nükleer silah arayışına girerken nükleer devlet sayısı artabilir" dedi. Cohen ayrıca İran'a yönelik askeri bir harekâtın tehlikeli bir seçenek olduğunu ancak diplomasi başarısız olursa kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Tehdit, nükleer yanıt nedeni
Rusya'nın onaylanması beklenen yeni askeri doktrinine göre, nükleer ve kitle imha silahlarıyla saldırı tehdidinde bulunmak, bu ülkenin nükleer silah kullanması için yeterli gerekçe olacak. Rusya'nın Gazeta.ru haber sitesinde yayımlanan habere göre, yeni askeri doktrinin 25 Aralık'ta Kremlin'de yapılacak Güvenlik Konseyi toplantısında onaylanması bekleniyor. Doktrinde, Rusya'nın, kendisinin veya müttefiklerinin konvansiyonel silahlarla saldırıya uğraması halinde nükleer silah kullanım hakkını saklı tuttuğu belirtiliyor.

Türkçe haber krizi büyüyor

Dışişleri Bakanlığı, Bulgaristan Devlet Televizyonu'nda 2000'den beri hafta içi her gün 10 dakika yayımlanan Türkçe haberlerin yayından kaldırılması konusunun referanduma götürülmesine dair gelişmeleri dikkatle izlediğini bildirdi. Açıklamada, "Konunun çoğulcu demokrasi kuralları ile temel hak ve özgürlükler çerçevesinde diyalog yoluyla çözüme kavuşturulması yolunda Bulgaristan hükümetinden gerekli çabayı göstermesini bekliyoruz" denildi. Bu arada Türkçe referandumu, Avrupa Parlamentosu'nda da tartışılacak.