İranlı askerler Irak topraklarına girdi

Cuma 18.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 18.12.2009 17:53
ABONE OL
İranlı askerlerin Irak topraklarındaki bir petrol sahasına girdiği yolundaki haberleri yalanlayan Irak İçişleri Bakan Yardımcısı, açıklamalarını değiştirerek, İranlı askerlerin topraklarına girdiğini doğruladı.
Bakan Yardımcısı Ahmed Ali El Hafaci, İranlı askerlerin bugünkü girişlerinin, bu hafta içindeki bir dizi benzer olayın sonuncusu olduğunu da belirtti.

El Hafaci, 11 İranlı askerin, bugün öğleden sonra Irak-İran sınırından sızarak, ülkenin güneyindeki tartışmalı petrol kuyusunun denetimini ele geçirdiğini söyledi.Bakan Yardımcısı, İran bayrağı çeken askerlerin hala bölgede olduğunu kaydetti.

Irak hükümetinin askeri bir yanıt vermediğini, ancak buna karşılık bir diplomatik cevap arayışında olacağını vurgulayan El Hafaci, "Liderimizden talimat bekliyoruz" dedi.

Bir Iraklı güvenlik kaynağı, İranlı askerlerin, Irak topraklarında Fakka petrol sahasına girerek, birkaç saat sonra buradan çekildiğini belirtmiş, Arapça yayın yapan televizyonlar da petrol sahasına giren İranlı askerlerin İran bayrağı çektiğini duyurmuştu.

Daha sonra Reuters'a açıklama yapan bakan yardımcısı, İranlı askerlerin Irak topraklarına girerek, kısa bir süre kaldığı yolundaki haberleri yalanlamıştı.

PETROL FİYATLARINDA YÜKSELİŞ

İran askerlerinin Irak topraklarına girdiği iddiası petrol fiyatlarını artırdı.ABD ham petrolünün varil fiyatı Ocak ayı teslimi 1,68 dolar artarak, 74,33 dolara çıktı. ABD ham petrolü varil fiyatı dün 72,65 dolardan işlem görmüştü.

Londra Brent tipi ham petrolün varil fiyatı da 79 sent yükselerek, 74,16 dolar oldu.
Iraklı bir güvenlik kaynağı, İran askerlerinin kısa süreliğine Irak'ta bir petrol sahasına girdiğini açıklamış, Irak İçişleri Bakan Yardımcısı Ahmed Ali El Hafaci ise bu açıklamayı yalanlamıştı.

OPEC TOPLANTISI

Bu arada Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) dönem başkanı Jose Botelho de Vasconcelos, OPEC'in 22 Aralık'ta Angola'da yapacağı toplantıda üretim hedeflerini değiştirmeyeceğini söyledi.
Jose Botelho de Vasconcelos, Angola radyosu Ecclesia'ya yaptığı açıklamada, ''OPEC, 70-75 dolar seviyesindeki petrol fiyatlarını savunuyor. Geçmişte üretim kotalarıyla ilgili aldığımız kararları sürdüreceğimize ve hedeflerde değişikliğe gitmeyeceğimize inanıyorum'' dedi.

Danimarka'da BM İklim Zirvesi'ne katılan Suudi Arabistan Petrol Bakanı Ali El-Naimi de El Hayat gazetesine verdiği demeçte, ''OPEC toplantısında herhangi bir üretim değişikliği olmayacak ve petrol fiyatının 75-80 dolar olmasını istiyoruz'' ifadesini kullandı.Reuters'in bir araştırmasına göre, ABD ham petrolünün varil fiyatının 2010 yılında ortalama 76,40 dolara ve 2011 yılında 82,70 dolara çıkması bekleniyor.