'One minute'ten sonra ilk görüşme

Davos'taki "One Minute" krizinden Türkiye ile İsrail arasında cumhurbaşkanı seviyesindeki ilk görüşme bugün Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da gerçekleştirildi.

Cuma 18.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 18.12.2009 15:10
ABONE OL
Danimarka'da devam etmekte olan iklim zirvesine katılmak üzere Kopenhag'a gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres zirvenin düzenlendiği Bella Center'da bir araya geldi.
Basına kapalı gerçekleştirilen görüşme yaklaşık 1 saat kadar sürdü. İki lider bu süre zarfında iki ülke arasında son dönemde gerilen ilişkileri değerlendirdi.

BM İklim Değişikliği Zirvesi'nin liderler oturumu ortaya taslak bir anlaşma metninin çıkmamasından dolayı gecikince Gül - Perez görüşmesi 45 dakika erkene alınarak yerel saat ile 10.30'da başladı.
Görüşme'de Abdullah Gül İsrail'den işgal ettiği topraklarda yeni yerleşim bölgelerinin oluşturulmasını durdurmasını istedi. Günümüzde hiçbir şeyin gizli saklı kalmadığını ifade Eden Cumhurbaşkanı Gül "Türkiye olarak biz, 1967 yılındaki sınırlarının esas alındığı, iki devletin barış ve huzur içinde yan yana yaşacağı bir çözümü destekliyoruz." dedi.

Türk kamuoyunun Filistin'deki gelişmeleri yakından takip ettiğini vurgulayan Gül, Filistin'deki olumsuz gelişmelerin kamuoyunu huzursuz ettiğini söyledi.

İki ülke arasındaki ilişkilerinde ele alındığı görüşmede Perez, Cumhurbaşkanı Gül olan İsrail davetini bir kez daha yeniledi.