Rum liderin kayıp naaşı bulunamıyor!

Rum lider Papadopulos'un bir haftadır aranan cesedi için İnterpol devrede. Gözler mafya ve milliyetçiler üzerinde

Cuma 18.12.2009
Son Güncelleme: Cuma 18.12.2009
ABONE OL
Kıbrıs eski Rum Cumhurbaşkanı Tassos Papadopulos'un geçen hafta mezarından çalınan cesedi Kıbrıs adası üzerinde hâlâ hayalet gibi dolaşıyor. Tam bir hafta önce mezar hırsızlarının götürdüğü ceset konusunda hâlâ hiçbir ipucu bulunamadı. Cesedin kimler tarafından niçin ve hangi amaçla çalındığı konusunda iki senaryo var. Biri, Romen ve Rus mafyasının Papadopulos ailesinden fidye almak için cesedi çaldığı. İkincisi de Kıbrıs sorununun çözüme karşı olan aşırı milliyetçilerin cesedi çaldığı. Bu arada, mezarlıktaki çalışmalarda bir DNA'ya rastlandığından söz ediliyor.

TÜRKLER Mİ ÇALDI?
İngiliz Guardian gazetesi de, cesedin bulunması için Rum polisinin İnterpol'den yardım istediğini yazdı. Rum polisinin henüz bir ipucuna ulaşamadığını belirten gazete, söylenti ve didikodulara göre kimilerinin Papadopulos'un cesedini "Kıbrıslı Türkler çalmıştır" dediğini de yazdı. 2003-2008 yılları arasında Kıbrıs Rum kesiminin lideri olan Papadopulos, 74 yaşındayken geçen yıl hayatını kaybetti.

KEMİKLERİ TAVURİ'YE SORDULAR
Rum lideri Tassos Papadopulos'un çalınan naaşı Lefkoşa'daki Merkez Cezaevi'nde tutuklu bulunan ünlü hırsız 'Tavuri' lakaplı Mustafa Serttaş'a (45) soruldu. Yüzlerce kez hapse giren Tavuri, "Yaklaşık bir aydır tutukluyum. Bu işle bir ilgim yok" dedi.