Zirvede anlaşma var ama bağlayıcı değil

BM'nin Kopenhag'taki İklim Zirvesi'nden son dakikada ABD, Çin, Hindistan, Brezilya ve Güney Afrika arasında varılan bir anlaşma çıktı. Ancak anlaşmanın hukuki bağlayıcılığı yok

Cumartesi 19.12.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 19.12.2009
ABONE OL
Kopenhag'da 14 gündür devam eden BM İklim Zirvesi'nde tüm beklentiler hukuki bağlayıcılığı olan bir anlaşmaya varılması idi. Ancak zirve bu beklentiyi karşılamaktan uzakkaldı. Önce hukuki bağlayıcılığı olmayan bir anlaşmaya varılmasının beklenmesi gerektiği belirtilirken, son olarak hukuki bağlayıcılığı olmayan "Kopenhag çıktısı" (Copenhagen Outcome) adlı bir belge üzerinde anlaşmaya varıldı. Anlaşma G26 ülkeleri arasında gerçekleşti. ABD lideri Barack Obama, Çin Başbakanı Wen Jiabao, Hindistan Başbakanı Man Moham Singh og, Güney Afrika Devlet başkanı Jacob Zuma arasında varıldığı belirtilen anlaşmanın Brezilya tarafından da kabul edildiği kaydedildi. Anlaşma katılımcı 193 ülkeyi temsil eden 26 ülkenin onayına sunulacak. Anlaşmaya varıldığı dün akşam, AB komisyonu başkanı Jose Manuel Barosso ve AB Dönem Başkanı İsveç Başbakanı Fredrik Rheinfeldt tarafından bir basın toplantısıyla kamuoyuna açıklandı. 12 maddelik anlaşmanın ayrıntıları hakkında ise Danimarka Başbakanı Lars Lökke Rasmussen bilgi verdi. Varılan anlaşmaya göre:

1 YIL SONRA BAĞLAYICI OLACAK

Küresel ısınmayı ve karbondioksıt emisyonunu azaltmak için her ülke alacağı önlemlerin neler olacağına kendi karar verecek. Meksika'da düzenlenecek bir sonraki İklim zirvesinde anlaşma hukuki bağlayıcılık statüsüne kavuşacak. Gelişmiş ülkeler 2010'dan önce kendilerine koydukları kısıtlama hedefini belirleyip açıklayacaklar. Karbondiaoksit emisyonu uluslararası kontrole tabi tutulmayacak. Her ülke her iki yılda bir atmosfere saldığı Karbondioksit miktarını Birleşmiş Milletler'e bildirmekle yükümlü olacak. Çin'in olası bir anlaşmanın içerdiği şeffaflık maddesine karşı çıkması nedeniyle anlaşma metninin hukuki bağlayıcılığı yok.