Savaş anıtı yıkıldı: 2 kişi öldü

Gürcistan'ın Kuatisi şehrinde 2. Dünya Savaşı'ndan kalma savaş anıtının yıkılması işlemi sırasındaki patlamada bir kadın ve 8 yaşındaki kızı hayatını kaybettiği ortaya çıktı.

Cumartesi 19.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Cumartesi 19.12.2009 17:36
ABONE OL
Gürcistan Güvenlik Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre bir kadın ve 8 yaşındaki kızı Dzhincharadze bugün Kuatisi şehrinde 2. Dünya Savaşı'ndan kalma savaş anıtının yıkılması işlemi sırasındaki patlamada yaşamını yitirdi. Patlama nedeniyle çok sayıda insanın da çeşitli şekillerde yaralandığı açıklandı.

Olayla ilgili soruşturma başlatıldığı belirtilirken, patlama ve yıkım işlemlerinin Gruzvzryvprom adlı özel bir şirketin personeli tarafından yapıldığı öğrenildi. Faciaya neden olan patlama anı görüntüleri
de medyaya dağıtıldı. Bu arada ülkedeki muhalefet partisi, 90'lı yıllarda aşırı yıprandığından restorasyona ihtiyacı olduğu belirtilen Kataısı'daki anıtın Gürcistan Parlamentosu'nun yeni binasının inşaatı için alan açılabilmesi için yıkıldığını iddia etti. Olayın ardından Gürcistan Başbakanı Mikheil Saakaşvili, Danimarka'daki ziyaretini yarıda keserek Tiflis'e döndü. 2. Dünya Savaşı'nda Nazilere karşı savaşan askerler anısına dikilen anıtın yıkılma kararı nedeniyle hükümet uzun zamandır eleştiriliyordu.