Küresel fiyasko

Kopenhag'da 193 ülkenin katıldığı BM İklim Zirvesi fiyaskoyla sonuçlandı. Sadece başını ABD'nin çektiği 30 ülke 'mutabakat'a varabildi. Obama'nın 'tarihi anlaşma' ifadesine gelişmekte olan 77 ülke 'tarihin en berbatı' yanıtını verdi. Saç baş yolan çevreciler de mutabakatı 'turistik broşür'e benzetti

Pazar 20.12.2009
Son Güncelleme: Pazar 20.12.2009
ABONE OL
Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da 7 Aralık'tan beri devam eden BM İklim Zirvesi'nde dünya kaderine terk edildi. Bir gün uzatılan ve aralarında ABD'nin de olduğu 30 kadar ülke arasında yapılan ek zirve, "Kopenhag Mutabakatı" ile sona erdi. Mutabakat, küresel sıcaklık artışının 2 dereceye ulaşmaması için ortak çalışmayı amaçlıyor ve gelişmekte olan ülkelere iklimle mücadele için 100 milyar dolar mali yardımı öngörüyor. Uzmanların, "hedef bu değildi" dediği mutabakata ABD Başkanı Barack Obama, "tarihi anlaşma" derken BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon, "Belki umduğumuz gibi değil" diyerek konferans kararının "temel bir aşama" olduğunu savundu. Gelişmekte olan ülkelerden oluşan G-77'nin Sudanlı Başkanı Lumumba Stanislas Dia-Ping ise, "tarihin en kötü anlaşması" tanımını yaptı. Lumumba kendilerine imzalattırılmak istenen anlaşmanın "800 milyon Afrikalıyı fırınlara göndereceğini" söyleyerek Nazi soykırımına gönderme yaptı.

OBAMA'YI ŞOKE ETTİLER

Bugüne kadar küresel alanda süper güç olarak kabul edilen ve BM zirvelerinde gündemi ve kararları neredeyse tek başına belirleyen ABD'nin gördüğü direniş Obama'yı da şok etti. Obama'nın görüşmek istediği Çin Başbakanı ve Hindistan Cumhurbaşkanı'nın, kongre merkezinde Obama'dan habersiz başka bir toplantıya gitmesi küresel direnişin ilk işaretleri olarak yorumlanıyor. Adı geçen toplantıyı arada keserek odaya giren Obama, kenardan çektiği bir sandalye ile toplantıya katıldı. Sonuç için, "Dünya Dostları" adlı sivil toplum örgütü, "fakirler için bir felaket" açıklamasında bulunurken Greenpeace, mutabakatı turistik bir broşüre benzetti. Fransız Yeşiller Sözcüsü Djamila Sonzogni, "tam bir fiyasko" ifadesini kullandı.

Zirvede uyuyan delegeler her şeyi anlatıyor
Zirvede bir araya gelen Rus lider Dimitri Medvedev ile Obama, el sıkıştı. Ancak konu iklim değil nükleer silahsızlanmaydı.

Sivil toplum örgütleri, hayal kırıklığı ile biten zirveden sonra öfkelerini, "İklim'in utancı" dedikleri Obama'ya yöneltti.

Greenpeace üyesi bir kız, "Kopenhag Mutabakatı"na yönelik protestosunu saçını kendi eliyle keserek gösterdi.