Romanya Cumhurbaşkanından kararlılık mesajı

Pazartesi 21.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 21.12.2009 19:10
ABONE OL
Üst üste ikince kez aynı göreve seçilmeyi başaran Romanya Cumhurbaşkanı Traian Basescu, 20 yıllık demokrasisiyle Romanya'nın demokratik ülkeler arasında yerini aldığını, şimdi sıranın devlette reform yapmaya geldiğini söyledi.

Traian Baesscu, bugün Romanya Parlamentosu ve Senatosu'nun birleştirilmiş oturumundaki törende yemin ederek görevinin ikinci 5 yıllık dönemine resmen başladı. Oturumu seçimdeki rakibi Senato Başkanı Mircea Geoana ile parlamento başkanı Roberta Anastase yönetti.

Hükümet üyeleri ve parlamenterlerin yanı sıra Romanya Patriği Daniel ile Anayasa mahkemesi üyelerinin tam kadro hazır bulunduğu oturumda etkili bir konuşma yapan Traian Basescu, devletin yeniden yapılması ihtiyacı üzerinde durdu. İhtilalin 20. yıldönümü nedeniyle 1989'da binden fazla kişinin öldüğü olayları hatırlatan Basescu, "20 yılda Romanya demokratik ülkeler arasında yerini aldı. Seçim kampanyası ve çatışmalardan sonra, artık sorumluluk düşüncesiyle Romanya'ya bakmanın zamanı geldi. Halk beni ikinci kez seçerken, modernleşmenin en güvenilir vektörü olmama baktı. Barış vaat etmem değil; Romen devletinin reform projesini üstlendiğim için seçildim." dedi.

Cumhurbaşkanı Basescu, komünizmin yıkılışından 20 yıl sonra devlette reform zamanının geldiğine vurgu yaptı.

Reform fırsatının kaçırılması halinde, gelecek nesillere kabul edilemez sosyal ve ekonomik maliyet getireceğine parmak basan Traian Basescu, "Artık Romen halkı ayrıcalıklı ve ayrımcılığa uğramış sınıfların devam etmesine tahammül edemez. İlk 5 yıldaki tecrübemle söylüyorum; bütün gayretimizi Romen halkına daha iyi bir gelecek inşa etmeye yoğunlaştırmamız lazım." ifadelerini kullandı.

Konuşmasını alkışlarla tamamlayan Traian Basescu'ya Parlamento Başkanı Roberta Anastase, "Artık 5 yıl daha Romen halkının cumhurbaşkanısınız. Hayırlı olsun." temennisinde bulundu.

2004 seçimlerinde sosyal demokrat rakibi Adrian Nastase'ye geride bırakarak cumhurbaşkanlığına seçilen Traian Basescu, 6 Aralık'taki seçimlerde ise Senato Başkanı sosyal demokrat lider Mircea Geoana'yı kıl payı farkla geride bırakmıştı. Traian Basescu, Romanya tarihinde ardı ardına seçilen ilk cumhurbaşkanı oldu.