ABD'ye en çok beyin göçü Çin'den

Eğitim görmek üzere ABD'ye en çok öğrencinin Çin'den geldiği belirtildi.

Salı 22.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 22.12.2009 16:19
ABONE OL
İstatistiklere göre ABD'ye en çok yabancı öğrenci gönderen ülkelerin başında 2007-2008 döneminde 23 bin 779 öğrenciyle Çin geliyor. Çin'i Hindistan ve Güney Kore takip ediyor.

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) rakamlarına göre, ABD'ye dünyanın her yerinden öğrenci gidiyor ve 2007-2008 akademik yıllarında bu ülkeye giden 106 bin 123 öğrencinin yüzde 40'ından fazlası 3 Asya ülkesi Çin, Hindistan ve Güney Kore'den gitti. Çin'in gönderdiği öğrenci sayısı ise her biri 10 binin altında öğrenci gönderen Hindistan ile Güney Kore'nin toplamından fazla.

Fakat 1997-2008 yılları arasında Hintli öğrenci sayısının artışının en hızlı olduğu belirtildi. Buna karşılık Avrupa'dan ABD'ye öğrenim görmeye giden öğrenci sayısı artışının yavaşladığı aktarıldı. Avrupa'dan ABD'ye en çok öğrenci gönderen ülkelerin Almanya, Fransa ve İtalya olduğu kaydedildi.

840 BİN ÇİNLİ LİSE ÖĞRENCİSİ ÜNİVERSİTE SINAVINA KAYIT YAPTIRMADI
Öte yandan Çin Eğitim Bakanlığı bu yıl 840 bin lise öğrencisinin üniversite giriş sınavına (Gaokao) kayıt yaptırmadığını açıkladı. Verilere göre, yurtdışında okumak için yabancı ülkelere giden Çinli öğrenci sayısı 2007'de 144 bin olurken, bu rakam 2008'de 170 bine çıktı. Uzmanlar, bu rakamın bu yıl 200 bine ulaşacağını tahmin ediyor.

Yıllar önce yurtdışına giden Çinli öğrencilerin yabancı ülkelerde okumadan önce öncelikle üniversite öğrenimlerini Çin'de tamamladıklarını; ancak şimdi bu durumun şimdi değiştiği ifade ediliyor.

Eğitim endüstrisi tahminlerine göre ilk üniversite eğitimlerini yurtdışında yapmak isteyen öğrencilerin oranının yurtdışında okuyan tüm Çinli öğrencilere göre yüzde 30-40 arttığı, bunun da bu yıl 2003 rakamlarını üçe katlayarak 60 ile 100 bin arasında bu tür öğrencinin yurtdışına gitmesi manasına geldiği kaydedildi.

ZENGİNLEŞEN ÇİNLİ ÖĞRENCİLERİN TERCİHİ YURTDIŞI

Çin'deki hızlı ekonomik büyüme ve Çin parası yuanın dolara karşı son 4 yılda yüzde 20'den fazla değer kazanması, Çinli öğrencileri eğitim ücretlerini karşılama bakımından yurtdışında okumaya teşvik ettiği belirtiliyor. Uzmanlar, önceleri öğrencilerin paralarının olmadığı ve tam burslu okumak istediklerini belirtirken, "Şimdi ise böyle dertleri yok." diye konuşuyor.

Çinli öğrencileri yurtdışına çeken başka bir nedenin ise Çin üniversitelerinde, özellikle yüksek seviyeli olanlarda yeterli kontenjanın olmaması ve üniversite eğitimi ihtiyacını karşılayamaması gösteriliyor.

ÇİN'DE ÜNİVERSİTE SINAVINA GİREN 10 ÖĞRENCİDEN 4'Ü ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEMİYOR
Çin'de üniversite sınavına giren 10 öğrenciden 4'ü üniversitelere giremezken, girebilenlerin büyük kısmı da istedikleri üniversitelerde okuyamıyor. Bu durum, öğrencilerin yurtdışını tercih etmelerinde başka bir etken olarak ortaya çıkıyor. Bununla birlikte Çinli öğrencilerdeki yaygın kanaatin ise yurtdışında okumanın kariyerlerini ilerleteceği yönünde olduğu dile getiriliyor.

İngiltere'deki Teeside Universitesi Dekan yardımcısı Alan McNeilly ise Çinli öğrencilerin kapasite sorunu bulunmadığını; ancak çalışma deneyimleri ve iletişim kabiliyetine ihtiyaç duyduklarını söylüyor. McNeilly, bir Çin gazetesine demecinde "Eğer yurtdışında diploma alırlarsa, ülkelerinde döndüklerinde daha iyi maaş ve iyi bir konum beklentisinde oluyorlar." diye konuşuyor ve daha çok Çinli öğrenci çekebilmek için Çin'de gelecek yıl bir ofis açacaklarını da kaydediyor.