Avrupa'yı dondurucu soğuk vurdu

Kar yağışı ve sıfırın altına inen hava sıcaklığıyla sert bir kış geçiren Avrupa'nın büyük bir kısmında dondurucu hava yüzünden 80'den fazla kişinin öldüğü bildirildi.

Salı 22.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 22.12.2009 16:00
ABONE OL
BBC'nin haberine göre, dondurucu hava yüzünden Polonya'da en az 42 kişi öldü. Ölenlerin çoğunun evsizler olduğu kaydedildi. Polonya polisi halka, sokakta gördükleri evsiz ve ayyaşlara yardım etmeleri çağrısında bulundu.

Soğuk hava yüzünden Fransa'da 2 evsizin, Ukrayna'da soğuk havalardan dolayı 37 kişinin donarak yaşamını yitirdiği açıklandı. Ukrayna Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 18-21 Aralık günleri arasında 37 kişinin donarak hayatını kaybettiği bildirildi. Hava sıcaklığının sıfırın altında 33 dereceye düştüğü Almanya, Avusturya ve Finlandiya'da da meydana gelen trafik kazalarında da 13 kişi öldü.

Avrupa'nın kuzey kesiminde hava, demir ve kara ulaşımının yapılamadığı ve kar yağışının sürmesinin beklendiği belirtildi.


FRANKFURT HAVAALANINDA 3 BİN KİŞİ MAHSUR KALDI
Almanya'da kötü hava şartları günlük yaşamı olumsuz etkilemeye devam ediyor.

Almanya'nın en büyük havaalanı olan Frankfurt havaalanında, şiddetli kar yağışı nedeniyle çoğu seferin iptal edilmesinden dolayı yaklaşık 3 bin kişi mahsur kaldı.

Fraport adlı özel hava alanı işletmesinin bir sözcüsü, dün gece tüm pistlerin buzlanması nedeniyle hiçbir seferin yapılamadığını, 3 bin kişinin havaalanında gecelemek zorunda kaldığını, 5 bin yolcunun da çevredeki otellere yerleştirildiğini söyledi.

Havaalanına katlanabilir 1500 yatak konulduğu, uçaklara bindikten sonra mahsur kalan çok sayıda yolcunun da geceyi uçakların içinde geçirdiği kaydedildi.

İTALYA'DA KARA KIŞ
İtalya'da kara kış, Milano başta olmak üzere pek çok kenti olumsuz etkiledi. Milano'da yollarda kar temizliği için ordu da devreye girdi. Toplam 800 askerin kar temizliği yaptığı Milano'da okullar tatil edildi. Milano'nun Linate ve Malpensa hava limanları saatlerce ulaşıma kapalı kalırken, pek çok uçuş da iptal edilmek zorunda kaldı. Bergamo'daki Orio al Serio hava limanında da kar nedeniyle uçaklar iniş ve kalkış yapamadı.

Dünden bu yana etkisini yoğun biçimde hissettiren kar ve don nedeniyle yüzlerce yolcu geceyi hava limanında geçirmek zorunda kaldı.

Ülke genelinde tren seferleri de kara kış yüzünden gecikmeli olarak yapılabildi. Hızlı trenler hızlarını düşürmek zorunda kalırken, seferlerin yüzde 6'sı iptal edildi.

Emilio Romagna bölgesi başta olmak üzere kuzeydeki otobanların bir bölümü de don yüzünden araç trafiğine kapatıldı. Bölgedeki insanlar 30 yıldan beri böylesi soğuğa tanık olmadıklarını belirtiyor.
İtalya Sivil Savunma Teşkilatı, yurttaşlara zorunlu olmadıkça yola çıkmamaları çağrısında bulundu.