Çevre faslı açıldı AB treni yürüyor

Türkiye, Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Başmüzakereci Bağış ve Çevre Bakanı Eroğlu'nun Brüksel'de katıldığı törenle AB tam üyelik müzakerelerinin en zorlularından biri olan çevre faslını açtı

Salı 22.12.2009
Son Güncelleme: Salı 22.12.2009
ABONE OL
Türkiye, Avrupa Birliği (AB) ile başlatılan tam üyelik müzakerelerinin en kritik fasıllarından biri olarak bilinen 'çevre' alanında müzakereleri dün açarak, Güney Kıbrıs engeline rağmen, AB sürecine kararlılıkla devam edeceği sinyalini verdi. Türkiye-AB arasında dün Brüksel'de yapılan hükümetlerarası konferans ile Ankara, AB müktesebatı kapsamındaki 35 müzakere başlığından on ikincisini de açmış oldu.

AB TEST EDİLECEK

AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, AB'nin ciddi bir küresel oyuncu haline gelip gelemeyeceğinin Türkiye'ye davranış tarzıyla test edileceğini söyledi. Rehn, "AB'nin Türkiye'yi ele alış tarzı, ciddi bir küresel oyuncu haline gelip gelemeyeceğinin nihai testi olacak" dedi. Türkiye'nin AB sürecinde "İnişli" yılların yakın geçmişte sona erdiğini ve artık istikrar sağlandığını belirten Rehn, "artık sağlam temellerle yükselişin tekrar başladığını" kaydetti. Türk tarafı, AB sürecindeki kararlılığını göstermek için toplantılara, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Çevre Bakanı Veysel Eroğlu ve Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış başta olmak üzere, kalabalık bir heyetle katıldı. Türkiye, 'Brüksel'de müzakere açamazsak, Ankara'da açarız" mesajı ile AB'ye, siyasi engeller yüzünden engellenen 18 müzakere başlığında da çalışmalara devam edeceği sinyalini verdi. Kapalı kapılar arkasında Türkiye- AB arasında 'Türklere AB'ye vizesiz giriş hakkı' konusu da gündeme getirildi. AB Dönem Başkanı İsveç'in Dışişleri Bakanı Carl Bildt ise yapılan ortak basın toplantısında, "DTP'nin kapatılmasından dolayı endişelerimizi dile getirdik." sözleriyle başladı. Ancak Davutoğlu toplantılar sırasında DTP konusunun konuşulmadığını söyledi.

AB'DEN DESTEK ARTTI

Bildt, AB içinde Türkiye'nin üyelik sürecinin öneminin geçmişe oranla daha iyi anlaşıldığını belirtti. Avrupa Parlamentosu'nda geçtiğimiz günlerde katıldığı ve Türkiye'nin tartışıldığı bir toplantıda da Türkiye karşıtlarının azınlıkta kaldığını gördüğünü söyledi. Avrupa Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn ise, çevre başlığının açılmasının Türkiye'nin AB treninin hareket halinde olduğunu gösterdiğini ifade etti. Türkiye'nin 2010'da da reform sürecine devam edeceğini vurgulayan Davutoğlu da, Türkiye'nin, AB'nin siyasi nedenlerle askıya aldığı başlıklarda da çalışacağını açıkladı. AB Genel Sekreterliği, Türkiye'de gelecek yıl AB yolunda, 'ombudsman yasası' ve 'sendikalar yasasının' çıkartılması için bastıracak. Hükümetin gönlünden ise, Anayasa'nın tamamen değiştirilmesi geçiyor.

GÖZLER İNGİLTERE'DE
Öte yandan Ankara, İngiltere'nin, hava ve deniz limanlarını açmayan Türkiye'ye 'tek taraflı' yaptırım olarak, 6 başlığı daha engelleme kararı alan Kıbrıs Rum Kesimi'nin bu tutumuna karşı olduğunu belirten bir deklarasyon yayınlamasını bekliyor. Dışişleri Bakanı Davutoğlu dün İngiliz Dışişleri Bakanı David Miliband ile yaklaşık 45 dakika süren bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Davutoğlu, Miliband'ın kendisini aradığını ve Afganistan, Kıbrıs, İran ve AB konularını gündeme getirdiklerini belirtti.