Dışişleri'nden harita açıklaması

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin, bir ABD televizyon kanalında Türkiye haritasının hatalı biçimde yansıtılmasına ilişkin olarak, Türkiye'nin Washington Büyükelçiliğinin ilgili yayın kuruluşu nezdinde gerekli girişimi vakitlice yaptığını söyledi.

Salı 22.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 22.12.2009 18:04
ABONE OL
Özügergin, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, bugünkü bazı basın organlarında, önceki gün bir ABD televizyon kanalında Türkiye haritasının hatalı biçimde yansıtılmasıyla ilgili olarak Dışişleri Bakanlığını ve bizzat Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nu hedef alan ifadelere rastlandığını belirterek, "Söz konusu ifadeler gerçeği yansıtmadığı gibi bunların tarafımızca kabul edilmesi de mümkün değildir" diye konuştu.

Konuyla ilgili olarak Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği tarafından ilgili yayın kuruluşu nezdinde gerekli girişimin vakitlice yapıldığını belirten Özügergin, kullanılan haritanın vahim hatalar içerdiğinin, bu tarz hataların yayın kuruluşunun itibarına sekte vurduğunun ve Türk kamuoyunun haklı tepkisini çektiğinin belirtildiğini kaydetti. Gelecekte söz konusu hatanın tekrarlanmamasının beklendiğinin vurgulandığını söyleyen Özügergin, konunun şahsen Bakan tarafından da takip edildiğini ifade etti.

Özügergin, "Bakanlığımız ve bağlı birimlerimiz tam bir vazife bilinci içinde görev alanlarına düşen her konuyu hassasiyetle takip etmektedir. Bu açıdan konuyla ilgili olarak ortaya atılan eleştiriler yersiz bulunmuştur" dedi.