"Sen olmasaydın Türkiye bize saldıracaktı"

Rusya Komünist Partisi Başkanı Gennadi Zyuganov, eski SSCB lideri Jozef Stalin'i mezarı başında andı.

Salı 22.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 22.12.2009 16:22
ABONE OL
Doğumunun 130. yılı kutlamaları nedeni ile Kızıl Meydan'da bulunan anıtı önünde toplanan partililere konuşan Zyuganov, Stalin'e seslenerek, "Sen Molotov-Ribbentrop anlaşmasını imzalamasaydın, Türkiye bize saldıracaktı." dedi. Tarihçiler Stalin'in Nazi Almanyası ile işbirliği yapmasını, İkinci Dünya Savaşı'nın başlamasının önemli gerekçelerinden biri olarak görüyor.

Komünist Partisi Başkanı Zyuganov, Stalin'i dünya tarihinde "muazzam bir siyasetçi" ve jeopolitikada da "dahi birisi" olduğunu savundu. Stalin'in İkinci Dünya Savaşı öncesi Nazi Almanyası lideri Adolf Hitler'le sağladığı saldırmazlık anlaşmasından da büyük övgü ile bahsetti.

Zyuganov, "Stalin'in Molotov-Ribbentrop anlaşmasıyla ilgili siyaseti çok doğru ve etkili idi. Bu anlaşma sağlanmasaydı, Türkiye bize saldıracaktı. Ayrıca Japonya'yı felç durumuna düşürdük, daha sonra bunun sayesinde Uzakdoğu topraklarımızdan askeri birlikleri merkeze kadar çekebildik. Anlaşma sayesinde Batı sınırımızı 300 kilometreye kadar genişlettik." diye konuştu.

Tarihe Molotov-Ribbentrop (SSCB Dışişleri Komiseri V. Molotov ve Alman Dışişleri Bakanı F. Ribbentrop) gizli anlaşması diye geçen söz konusu anlaşma 1939 yılında 23 Ağustos tarihinde SSCB ve Nazi Almanyası tarafından imzalandı. Anlaşmanın gizli detayları 1989 yılında Moskova'da devlet arşivlerinin açılmasıyla ortaya çıktı.