Türk kızı Sinem ABD'de zirvede

ABD'de yaşayan Türk sanatçı Sinem Saniye'nin "Are We in Love" isimli klibiyle, Amerika'daki milyonlarca seyirciye ulaşan, Indi Music TV'de birinciliğini, Türklerin bir kaç saatte gerçekleştirdikleri sanal dayanışması sağladı.

Salı 22.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 22.12.2009 16:59
ABONE OL
Yarışmada finale kalan 4 şarkıdan,Yunanlı Phoenix Reigin grubunun "Constantinepole 1453" isimli, Türkleri karalayan politik ve savaş görüntülerinin yer aldığı klibine karşı uzun süre başa baş yarışmış, ardından medya aracılığıyla, Türklere destek çağrısı yapmıştı. Bu çağrının ardından, Sinem'e başta Türkiye olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki Türklerden oy yağmaya başladı.Kısa sürede Sinem için sanal ortamda örgütlenen, e mail, my space, Facebook, Msn gibi sosyal iletişim kanallarını devreye sokan Türkler, gösterdikleri sanal dayanışma ile Sinem'i birinciliğe taşıdı. Sinem, "Bunca sene Amerika'da yaşamama ve şarkılarımı İngilizce besteleyip söylememe rağmen Türkiye'den bu kadar destek ve oy gelmesi beni gerçekten çok duygulandırdı.Savaş değil Barış kazandı' diye konuştu.

SİNEM SANİYE'NİN FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ

Sinem'in Türklerden destek istemesinin ardından oylardaki yüzde 47-46 oran, bir kaç saat içerisinde değişti. Türk'lerin sanal dayanışma ile Sinem'in şarkısına birincilik oyu vermesinin ardından, Sinem, Yunalı rakiplerine fark attı. Türkiye saatiyle 19.00 da sona eren oylamanın ardından, Sinem'in, yarışmayı oyların yüzde 72'sini alarak kazandı. Sinem'in, yarışmada ki ,Yunanlı rakibi Phoenix Reigin grubunun "Constantinepole 1453" şarkısının da sadece oyların yüzde 22'sini aldığı öğrenildi.Organizasyon komitesi, Sinem'i tebrik etti.

"DÜNYA BU GÖRÜNTÜYÜ KONUŞUYOR" HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

"OTUZ DAKİKALIĞINA ÖLDÜ" HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

"EVLENMEK İSTEMEDİ; BURNUNU KESTİLER" HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

"YEŞİL ÇAY DEPRESYONU AZALTIYOR" HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

"POLİS ÇILDIRDI" HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ...


TÜRK DESTEĞİ BENİ DUYGULANDIRDI

ANKA'ya konuşan Sinem, "İndi Music TV programı Amerikada bir kaç milyon kişiye yayınlanıyor, yakındada tüm Amerika'da, yaklaşık 96 milyon evlere yayınlanacakmış. Bu televizyon programın yarışmasında müzik klibimin Bir numara olması beni çok sevindirdi, ve sadece benim için değil, hepimiz için bir başarı! Çünkü ben bunu kendi başıma kazanamazdım. Bunca sene Amerika'da yaşamama ve şarkılarımı İngilizce besteleyip söylememe rağmen Türkiye'den bu kadar destek ve oy gelmesi beni gerçekten çok duygulandırdı" dedi.

ABD'DE TÜRKİYE'NİN DESTEĞİNİ ARKAMDA HİSSEDİYORUM

Sinem, şöyle devam etti:

"Özellikle bu zor ve belirtisiz müzik dünyasında, yeni bir sanatçı olarak kendimi şanslı düşünüyorum çünkü yalnız olmadığımı düşünüyorum, her adım attığımda Türkiye'deki desteği arkamdaymış gibi hissediyorum. Bu acımasız müzik piyasasında insan kolayca boğulup gücünü unutup ve güvenini kaybedebilir. Hem iyi günlerimde hem kötü günlerimde, Türkiye'nin destekleri beni her zaman güçlendiriyor. Kaç kişinin arasına katılmıştım bu yarışmaya, ve benden başka çok güzel klip olanlarda vardı. Önce top 10 klibin arasına katıldım, çok sevinmiştim. Sonra top 4 oldu, sonra birinci için oylama başladı."

"DÜNYANIN EN KÖTÜ 10 KRİZİ" FOTOHABERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

"2009'UN YARAMAZ VE USLULARI" HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

"FACEBOOK MESAJI ÖLÜM GETİRDİ" HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ...


ŞANS ESERİ RAKİBİM TÜRK KARŞITI SAVAŞ GÖSTEREN BİR KLİP OLDU

Sinem, Yunanlı grupla finalde birincilik için yarışmalarının tamamen şans eseri olduğunu belirterek, "En sonunda, şans eseri bu yarışmada benim en büyük rakibim Türklere karşı olan ve savaş gösteren bir klip çıktı. Artık müzik yarışması değil, sanki ülkeler arasında bir yarışma olmuştu. Genelde politikaya hiç karışmayı sevmem ve müziğin arasında da politik konuların olmasını da sevmem (da güzel konular varken, ne gerek var ki?) ama doğrusunu söylersem, rakibin klibi beni gerçekten çok üzdü. Türkiye olmasaydı bile, başka ülke olsaydı, yine üzgün olurdum çünkü müzik klibi savaş gösteriyordu ve savaşı destekleyen bir insan değilim. Barış severim, ve politika durumlara inanmam. Yanlış anlaşmada olmasın bu arada, ben Yunanistan'a düşman değilim, bazı haberlerde yanlış okunabiliyor. Üç kere gittim Atina'ya konser vermek için ve her seferinde beni sıcak ve kendilerinden gibi karşıladılar, benimle beraber kadehlerini kaldırıp gülerek Türkçe "şerefe" dediler! Komşu Yunanlıların destekleri, Avrupa, Amerika'nın ve Amerika'da yaşayan tüm Türklerin arkamda olmaları da beni sevindiriyor ve onlara da sonsuz teşekkür ediyorum. Nerde başarı olsa ve destek gelse, neticede her zaman en büyük destek Türkiye'den geldi" diye konuştu.

TÜRKİYE'DE KONSER VERMEYİ DÜŞÜNÜYORUM

Sinem, Türkiye'de konser vermeyi düşündüğünü belirterek, "Amerika'daki İndi Music TV klibimi yayınlamadan önce, ilk MTV Türkiye klibi yayınladı, destekledi ve hala yayınlıyor. Bunu hiç bir zaman unutmayacağım. Şimdiye kadar hep Amerika içersinde turne yaptım, konserler verdim. Artık bu 2010'daki yaz Türkiye de ilk kez konser vermeye düşünüyorum! Pop ve Jazz karışık müzik sevenleri ve benim bestelerimden keyif alan herkesi davet ediyorum. Destek verenlerle yüz-yüze tanışmak benim için büyük bir zevk olacak" diye konuştu.