Amerika'da Noel heyecanı

ABD'de Noel heyecanı ülkenin dört bir yanını sararken, başkent Washington, dev Noel ağaçları ve ışıklandırılmış caddeleriyle yeni yılı karşılamaya hazır.

Çarşamba 23.12.2009 00:00
ABONE OL
Amerikalı Hristiyanların bütün yıl heyecanla beklediği Noel 24-25 Aralık'ta kutlanacak. Başkent Washington'da yaşayanlar da Hz. İsa'nın doğumunun kutlandığı güne, uzun süre önce hazırlanmaya başladı.

Firmalar, yılbaşı ağacının altına veya şöminenin üzerine asılı çorapların içine konulacak ve Noel'de açılacak hediyeler için indirimler yaptı ve değişik alternatifler sundu. Bu fırsatı kaçırmak istemeyen Amerikalılar da özellikle çocukların sabırsızlıkla beklediği hediyeler için birkaç haftadır sürekli alışveriş turu yapıyor.

Ancak hafta sonu başlayan şiddetli kar yağışı, hediye almayı son güne bırakanları zorda bırakırken, internet üzerinden alışverişlerde patlama oldu. Noel'den önceki son hafta sonu kötü hava koşulları yüzünden evlerinden çıkamayan birçok Amerikalının internete yöneldiği veya kar nedeniyle okul ve kamu binalarının kapatıldığı pazartesi günü alışveriş merkezlerine akın ettiği görüldü. Çok sayıda firma, bu gelişme üzerine, internet üzerinden yapılan alışverişlerde ücretsiz teslimat gibi kampanyalar başlattı.

Genellikle 24 Aralık akşamı veya 25 Aralık öğleninde, geleneksel aile yemeğine katılan Amerikalılar, kar yağışına rağmen uzaktaki ailelerinin yanına gitmek için garlara veya havaalanına yöneldi. Kar yağışı ve tipi yüzünden uçak seferlerinin aksaması nedeniyle özellikle trene ilginin yoğun olduğu görüldü.

AMERİKALI BİR AİLENİN NOEL HEYECANI

Noel'i Washington'da geçirecekler ise evlerinin önünü ışıklandırıp süsledi ve Noel ağacını evlerinin içine veya bahçelerine yerleştirdi. Başkentte sokaklarda yürürken, penceresi açık hemen her evde Noel ağacının yansıyan ışıklarını görmek mümkün.

Washington'da küçük bir müstakil evde yaşayan Paul-Beth Melby çifti de yılbaşı ağacını özellikle iki küçük kızı için süslüyor. Noel ağacının etrafında oynamayı seven ailenin 2,5 yaşındaki kızı Julia da hediyesini sabırsızlıkla bekliyor. Julia, Noel ağacı şeklindeki takviminde "Noel Baba"nın geleceği günü işaretleyerek, Noel günü için geri sayım yapıyor.

Her yıl olduğu gibi Noel ağacını süsleyen Melby çifti, ağacın artık bir gelenek haline geldiğini ve üzerindeki her süsün kendileri için farklı bir anısı olduğunu söylüyor. Beth Melby, "Süsler, bize hediye edilen ya da bizim çeşitli vesilelerle bulduğumuz şeylerden oluşuyor. Bazılarını ziyaret ettiğimiz yerlerden topladık. Örneğin bu küçük, üstü desenli beyaz top, evlendiğimizde bize hediye edilmişti. Şu koli şeklindeki süsü de 3 yıl önce Norveç'ten almıştık" dedi.

Bu ağacın birçok kişi için Noel'i ve geleneği yansıttığını belirten Paul Melby de "Bu bayram, dini öneminin yanı sıra bir aile geleneği haline dönüşmüş. Aile üyeleri bir araya geliyor, birlikte vakit geçiriyor, geleneğe göre her bir aile üyesine hediye veriliyor, özellikle çocuklar için bir sürü hediye alınıyor" diye konuştu.
Noel ağacının kendisine hatırlattıklarını da anlatan Melby, şunları söyledi:

"Çocukluğumdaki gelenekler aklıma geliyor. Babamın ailesi Norveçli. Norveç gelenekleriyle büyüdüm. Noel'de Norveç'e ve İskandinavya geleneklerine özgü kurabiyeler, köfteler hazırlanırdı. Bu çok özeldi benim için, çünkü bizim kurabiyelerimiz bütün arkadaşlarımınkinden farklıydı. O yüzden Norveç geleneklerini de biraz buraya taşıdık. Noel için Norveç yemekleri, kurabiyeleri hazırladık. Her Noel ağacı kurduğumuzda da bunlar aklıma geliyor."

Noel Baba geleneğinden bahseden ve bunun çocukları çok heyecanlandırdığını belirten Melby, "O yüzden biz de kızlarımız için böyle şeyler hazırladık" dedi. Beth Melby de Noel'i her ailenin kendi geleneğine göre kutladığını belirterek, "Mesela benim ailemde, Noel arifesinde gece yarısı kiliseye gidilir, ayinler ve İsa'nın doğumuna ilişkin hikayeler dinlenirdi. Noel sabahı zengin bir kahvaltı yapılır, öğlen de Noel yemeği yenir. Bu Noel'de de Georgia eyaletine ailemin yanına gideceğiz. Ablam, nişanlısı ve ağabeyim, hepimiz birlikte Noel'i kutlayacağız, Noel yemeği yiyeceğiz" dedi.

Noel'de ailesinin hazırladığı kurabiyeleri "dostlukları paylaşmak adına komşularıyla paylaştıklarını" anlatan Melby, yılbaşı hediyelerine de çocuklarına göre aldıklarını belirterek, "Büyük kızımıza mutfak oyuncağı aldık, biz mutfakta yemek pişirirken, oynaması için" dedi. Melby, büyükler olarak ise artık birbirlerine hediye almadıklarını, muhtaç durumda olan insanlar için bağış yaptıklarını söyledi.

WASHINGTON'DA DEV NOEL AĞAÇLARI

Sokakların yanı sıra başkent Washington'un merkezi ışıklı ana caddeleri ve süslenmiş kamu binalarıyla şimdiden Noel'e hazır.

ABD Başkanı Barack Obama'nın ailesiyle birlikte ışıklarını yaktığı başkentin 86 yıllık geleneği "Ulusal Noel Ağacı", 23 metre yüksekliğiyle dikkati çekiyor. Beyaz Saray'ın güneyindeki Ellipse Park'a dikilen Ulusal Noel Ağacı, sadece Washington'dan değil, ülkenin dört bir yanından gelen Amerikalılardan büyük ilgi görüyor. Günün hemen her saati turistlerle Amerikalıların akınına uğrayan Ulusal Noel Ağacının çevresinde akşamları da mini konserler gibi etkinlikler düzenleniyor.

1964 yılından bu yana her yıl aralık ayında, Kongre binasının batı yakasındaki çimenliğe dikilen yaklaşık 20 metrelik "Kongre Noel Ağacı" da bu yıl Arizona'dan geldi. Arizona'daki öğrencilerin 6 bin parçayla süslediği yılbaşı ağacı da yoğun ilgi görüyor. Ağacı görmeye çocuklarıyla gelen aileler, Kongre binasının önünde kardan adam yapıp, bol bol fotoğraf çektiriyor.

İç mekanlarını süsleyen ve devasa Noel ağacı yerleştiren alışveriş merkezleri de Noel öncesi çeşitli etkinlikler düzenliyor. Bir alışveriş merkezinde çocuklar yılbaşı ağacının altında oturan Noel Baba ile fotoğraf çektirip, yeni yılda ne tür bir hediye istediklerini söylüyor.

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ...