Clinton suikastten son anda kurtuldu

ABD eski başkanı Bill Clinton’ın Filipinler’de Usame Bin Ladin tarafından kontrol edilen bir grup terörist tarafından öldürülmekten son anda kurtulduğu iddia edildi.

Çarşamba 23.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 23.12.2009 10:37
ABONE OL
İngiliz Telegraph gazetesi, Amerikalı Hukuk Profesörü Ken Gormley'in yeni kitabına dayandırdığı haberinde, Bill Clinton'a, Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği Forumu için gittiği Filipinler'in başkenti Manila'da El Kaide lideri Usame bin Ladin'e bağlı teröristler suikast girişiminde bulunduğunu iddia etti.

Gromley'in eski istihbarat başkanı Louis Merletti'den bilgi aldığını söylediği suikast girişiminde, Clinton Filipinli bir siyasetçiyi ziyareti sırasında Manila'nın merkezindeki bir köprüden geçecekti. Konvoy yola çıkmak üzereyken, Clinton'ın korumaları, içinde "köprü" ve şifreli konuşmalarda suikast anlamına gelen "düğün" sözleri geçen telsiz konuşmaları tespit etti. Bunun üzerine konvoyun güzergahı değiştirildi. Daha sonra da söz konusu köprünün altında bomba bulundu. O dönem biri Manila havaalanı diğeri de zirvenin yapılacağı salonda olmak üzere iki bombanın bulunduğu haberleri basında yer alırken, şüphelerin El Kaide üzerinde değil, Filipinli isyancılar üzerinde yoğunlaştığı bildirildi.