Kadın sürücülere özel park yeri

Çin'de bir alışveriş merkezinde kadın sürücülere özel, geniş ve canlı renklerin hakim olduğu park yeri açıldı.

Çarşamba 23.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 23.12.2009 11:35
ABONE OL
Çin Uluslararası Radyosunun haberine göre, Çin'in Hıbey eyaletinin başkenti Şıciacuang'da açılan park yeri sadece kadın sürücülere hizmet verecek.

İlk birkaç ay ücretsiz hizmet verecek park yeri, sigorta firmalarının veri tabanında kadın sürücülerin dar alanlarda yaptığı kazalar baz alınarak yapıldı ve her kadın sürücü için normalden daha geniş park alanı ayrıldı.

Dekor olarak çizgi film karakterleri kullanılan ve pembe, eflatun ve mor renklerin hakim olduğu park alanında, kadınların araçlarını park etmesini kolaylaştırmak için, özel eğitim almış kadın park görevlileri hizmet verecek.

Dünyada son zamanlarda kadınlara özel hizmet sağlayan kamu hizmetleri yaygınlaşmaya başladı. Çin'in bazı eyaletlerinde ve Japonya'da kadınlara özel metro vagonları ve Rusya'da kadınlara özel pembe taksiler bu örneklerden sadece birkaçı.

Çin'de yapılan anketlere göre, kadınlara özel bu tür uygulamalar, üniversiteli kız öğrenciler, eğitimli kadın çalışanlar ve çocuklu kadınlar tarafından büyük memnuniyetle karşılanıyor.