"Karşımızda üç büyük tehdit var"

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail'in karşısında "üç büyük tehdit" bulunduğunu belirterek, bunları İran, füze saldırıları ve Goldstone raporu olarak sıraladı.

Çarşamba 23.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 23.12.2009 16:45
ABONE OL
Parlamento genel kurulunda konuşan Netanyahu, İran'a karşı "yaptırımların önemine" değindi ve BM'nin yaptırımlarla ilgili olarak Şubat ayında yeni bir karar almasını beklediğini söyledi.

Güney Afrikalı yargıç Richard Goldstone tarafından İsrail'in Gazze'deki operasyonuyla ilgili hazırlanan raporu da eleştiren Netanyahu, "Goldstone adının, İsrail'in meşru müdafaa hakkını tersine çevirmeye yönelik çabalar için bir şifre-sözcük haline geldiğini" savundu. Netanyahu, "Kendimizi müdafaa için yaptığımız mücadele adil ve meşrudur" diye konuştu.

Filistinlilerle barış süreci hakkında Netanyahu, göreve geldiği ilk günden bu yana müzakere imkanı aradığını, ancak Filistin tarafının koşullar koyduğunu öne sürdü. Netanyahu, Filistin konusunda iki temel prensip ortaya koyduğunu, bunlardan birinin İsrail'in bir Yahudi devleti olarak tanınması, diğerinin de kurulacak Filistin devletinin askerden arındırılması olduğunu tekrarladı.

İsrail Başbakanı, "Askerden arındırılmış bir Filistin devleti olmazsa, barış da olmaz" diye konuştu. Askerden arındırma konusunda neden ısrarlı olduğunu Netanyahu, "Bizim sorunumuz, ne zaman bir toprak parçasından çekiliyor olsak, buranın hemen İranlılar veya onların yandaşları tarafından dolduruluyor olması" diye açıkladı.

Batı Şeria'nın dünyanın en gelişen ekonomilerinden biri haline geldiğini savunan Netanyahu, Gazze Şeridi'ne silah kaçakçılığı konusu üzerinde durdu ve problemin sadece İsrail-Gazze sınırında olmadığını, Gazze-Mısır sınırının da silah kaçakçılığının devam etmesi nedeniyle sorun olduğunu kaydetti.

İsrail Başbakanı, muhalefet partilerinden de, ülkenin karşı karşıya bulunduğu tehditler ve barış süreciyle ilgili çabalarında hükümete destek vermelerini istedi.

Netanyahu'nun dış politikada başarısızlığı üzerine, muhalefetin verdiği gensoru önergesinin müzakereleri sırasında parlamentoda sert tartışmalar yaşandı. Muhalefet lideri, Kadima partisi Başkanı Tzipi livni, Netanyahu'yu, siyasi oyunlar oynamakla suçladı.

Livni, İsrail'in Başbakandan Gilad Şalit'in serbest bırakılması ile ilgili zor kararı vermesini istediğini söyledi. Livni, doğru bir karar verilmesi halinde, Başbakana destek olacaklarını kaydetti.

Kadima milletvekillerinden, eski Meclis Başkanı Dalia İtzik de Netanyahu'nun İran politikasının başarısız olduğunu savundu ve "İran'ın nükleer programına karşı bir koalisyon sağlayacağınız yerde, İsrail'e karşı baskı yapan bir koalisyon yaratıyorsunuz" diye konuştu.