Mars'a maymun gönderecekler

Rus bilim adamları Mars'a maymun göndermeyi planladıklarını duyurdu. Mars yolculuğuna çıkacak maymunun bakımı için bir robot, uzay aracına yerleştirilecek.

Çarşamba 23.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Çarşamba 23.12.2009 13:08
ABONE OL
Basında yer alan bilgilere göre, Rusya'nın Kozmonotik Akademisi'nin 1980'lerde benzer bir program için Abhazya Deneysel Patoloji ve Tedavi Enstitüsü ile görüşmeler yaptığı belirtildi. Akademi ilk defa 1983 yılında uzaya maymun göndermişti.

Daha önce Rusya-Avrupa ortak 'Mars-500' projesi doğrultusunda Moskova'da kurulan özel kapsülde 6 gönüllü vatandaş, 105 günlük süre boyunca Mars uçuşu simülasyonu gerçekleştirmişti. Deney başarılı bir şekilde tamamlanmıştı.

Abhazya Deneysel Patoloji ve Tedavi Enstitüsü Başkanı Zurab Mikvabiya daha önce insanların Mars'a gönderilmesini amaçlandığını belirterek, "Ancak sürenin uzun olması göz önünde bulundurularak ve uçuş esnasında uzay ışınlardan oluşan zarardan korunma imkanlarının bulunmaması nedeniyle Mars'a maymunların gönderilmesi gündeme geldi." diye konuştu.

Marsa uçuşun süresi farklı faktörler nedeniyle değişebiliyor, ancak Avrupa Uzay Ajansı misyonun yaklaşık 520 gün süreceğini belirtiyor. Uçuşun başarılı geçmesi için öncelikle bu çerçevede maymunlar için simülasyon uçuş deneyinin yapılması planlanıyor.

Maymunun eğitimi esnasında mekikte bulunan robotun kullanımı öğretileceğini anlatan Mikvabiya, "Bizim buradaki başlıca amacımız maymuna robot kullanımını öğretmek. Robot ise maymunun hem yeme içmesini, hem temizliğini sağlayacak." dedi.